PROSTE ĆWICZENIA ODPRĘŻAJĄCE, KTÓRE NIE ZAJMĄ CI WIĘCEJ NIŻ 3 MINUTY

cwiczenia odprezajace

Dzisiejszy wpis będzie bardzo krótki, lekki i przyjemny. To, co w nim przedstawię z pewnością przyda się każdemu 🙂

Jeśli jesteś zestresowanym i spięty, a w Twojej głowie kłębi się mnóstwo różnych myśli, nad którymi nie zawsze potrafisz zapanować polecam Ci wykonanie bardzo prostych ćwiczeń odprężających. Żadne z nich nie zajmie Ci więcej niż 2-3 minuty, a efekt zauważysz od razu. Ćwiczenia, które Ci przedstawię polegają na wykorzystaniu odpowiedniego oddechu, połączonego z powtarzaniem bardzo prostych zdań. Świadomy, głęboki oddech przyczynia się do odprężenia organizmu i zwiększenia koncentracji. Po wykonaniu poniższych ćwiczeń rozluźnisz się i odprężysz.

Ćwiczenia odprężające

Ćwiczenie 1

Weź trzy głębokie oddechy.  Zacznij od wydechu. Nabieraj powietrza przez nos, a wydychaj przez nos lub przez usta.

  • Podczas wydechu wyobrażaj sobie, że pozbywasz się tego, co Ci przeszkadza. Możesz powtarzać w myślach: „pozbywam się tego, co mi przeszkadza” lub „wszystko co negatywne wypływa ze mnie i przelatuje jak chmurka na niebie.”
  • Podczas wdechu poczuj pozytywną energię. Możesz powtarzać w myślach: „ciało, dusza i umysł oczyszczają się” lub „czuję jak pozytywna energia życiowa przenika moje ciało, duszę i umysł.”

Ćwiczenie 2

Połącz głęboki oddech z konkretnymi wyobrażeniami. Wykonaj co najmniej 10 oddechów lub kontynuuj ten sposób oddychania do momentu, kiedy odczujesz wewnętrzny spokój i opanowanie.

  • Podczas wydechu możesz powtarzać w myślach różne negatywne skojarzenia, których chcesz się pozbyć, np.: „stres i pośpiech” „nienawiść”, „strach”, „zmęczenie”,
  • Podczas wdechu powtarzaj w myślach pozytywne skojarzenia np.: „spokój i opanowanie”, „miłość”, „pewność i ufność”, „energia”.

Powyższe ćwiczenia odprężające możesz z powodzeniem wykonywać w przerwie podczas pracy lub jadąc autobusem. Wystarczą dwie – trzy minuty, żeby uspokoić myśli i poczuć się bardziej zrelaksowanym.

Jeśli dysponujesz większą ilością czasu i chcesz odnieść jeszcze lepszy efekt, możesz potraktować powyższe ćwiczenia jako formę medytacji. Usiądź wygodnie na podłodze (ze skrzyżowanymi nogami) lub na krześle. Pamiętaj o tym, żeby mieć proste plecy. Zamknij oczy lub spójrz w jeden punkt i skup się na swoim oddechu. Daj sobie 10-15 minut na wykonanie któregoś z powyższych ćwiczeń. Ciesz się tą chwilą, bo robisz to dla siebie.


Jeśli szukasz innych sposobów na relaks, odprężenie i opanowanie stresu zajrzyj również do poniższych wpisów:

9 Comments

  1. Ćwiczenia oddechowe dobre na wszystko! Zawsze mnie ratują w sytuacjach stresowych. To pierwsze znam, ale to drugie jest dla mnie nowe… wypróbuję!

  2. Na mnie ćwiczenia oddechowe świetnie działają w sytuacjach dużego zdenerwowania 😀 zamiast na wszystkich wkoło wybuchać to koncentruje się na oddechu i dzięki temu uspokajam. Wielu niepotrzebnych spięć udało mi się dzięki temu uniknąć 🙂 drugiego ćwiczenia nie znam, ale z chęcią spróbuję 🙂

  3. To prawda, oddech w ogóle ma dużo większe znaczenie, niż nam się zdaje. A w połączeniu z rozluźnieniem ciała jest moc. Szczególnie brzucha, którym nota bene warto oddychać:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.