ZA CO JESTEŚ WDZIĘCZNY?

dlaczego-warto-okazwac-wdziecznosc

Większość ludzi skupia swoją energię na rzeczach, których nie posiada. Ciągle myślimy o tym, czego nie mamy, a co chcielibyśmy mieć. Czujemy też zazdrość wobec tych, którzy posiadają więcej niż my. To często rodzi w nas frustrację i złość. A może zamiast tego lepiej byłoby skupić się na tym, co już mamy?

Zacznij praktykować wdzięczność

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas, kiedy stajemy się bardziej wrażliwi i życzliwi dla innych. To również dobry czas, żeby zmienić swoje nawyki i zacząć cieszyć się tym, co posiadamy. Dlatego proponuję Ci na chwilę przystanąć w tym całym przedświątecznym zgiełku i pomyśleć o tym co masz i za co możesz być wdzięczny. Z pewnością znajdziesz wiele takich rzeczy. Zastanawiałeś się kiedykolwiek jakim cudem jest życie? Jak wielu ludzi na świecie może marzyć o tym, żeby mieć to, co ty posiadasz? Pomyśl, jak wspaniałe jest to, że oddychasz, widzisz i słyszysz. To, że możesz chodzić, biegać oraz podziwiać otaczający cię świat. To, że możesz czytać, pisać czy słuchać muzyki. To, że potrafisz nauczyć się tak wielu rzeczy. To, że otacza Cię mnóstwo cudów natury i cudów techniki, stworzonych przez ludzi takich jak ty. To, że mieszkasz w ciepłym mieszkaniu, że możesz smakować różnych potraw. To, że masz przyjaciół, rodzinę, partnera. To, że możesz z kimś porozmawiać, wysłuchać kogoś, lub wywołać uśmiech na czyjejś twarzy.

Jeśli zaczniesz to wszystko spisywać nagle spojrzysz na swoją listę i uświadomisz sobie, że jest mnóstwo rzeczy, za które możesz być wdzięczny. Naucz się je doceniać. Żeby wyrobić w sobie nawyk skupiania się na tym co masz każdego dnia wypisz co najmniej trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Pomyśl co Ci te rzeczy dają oraz zastanów się nad tym, jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś ich nie miał. Uśmiechnij się do siebie i podziękuj za nie.

Wdzięczność możesz praktykować również na inne sposoby. Jednym z nich jest ścieżka wdzięczności. Polecam Ci wypróbować ten sposób. Dzięki niemu nauczysz się doceniać to, co masz i zaczniesz dostrzegać więcej dobrych rzeczy w swoim życiu.

Doceń ludzi, którymi się otaczasz

Okaż im swoją sympatię i wdzięczność oraz spraw, żeby czuli się ważni. Kiedy ktoś zrobi coś dla Ciebie podziękuj mu za to. Doceń pracę innych ludzi. Podziękuj sprzedawczyni za pomoc przy zakupie, partnerowi za przygotowanie obiadu czy sąsiadowi za wniesienie zakupów. Szanuj innych i ich wysiłki. Okazuj ludziom wdzięczność i nie bój się ich chwalić i komplementować. Zwróć uwagę na ich osiągnięcia i starania. Tak jak u siebie, tak i u innych doceniaj zarówno rzeczy duże, jak i małe, drobne gesty. Nie bój się też mówić swoim bliskim jak bardzo ich cenisz i jak wiele dla ciebie znaczą.

Spraw niezapomniany prezent swoim bliskim

Na koniec mam dla Ciebie propozycję. Chciałbyś sprawić niezapomniany prezent komuś bliskiemu? Napisz do tej osoby list lub nagraj filmik, w którym powiesz jej ile dla Ciebie znaczy. W którym docenisz jej obecność, to co dla Ciebie robi oraz to ile wnosi do Twojego życia. Możesz też pójść krok dalej i podarować bliskiej osobie album. Wklej do niego zdjęcia, które są związane z chwilami, jakie razem spędziliście lub które wywołują u ciebie ciepłe uczucia. Albo takie, które ukazują jakieś zwariowane momenty 😉 Obok każdego zdjęcia napisz jakie masz z nim wspomnienia, jak się czułeś w tamtej sytuacji, co ci się podobało, za co dziękujesz tej osobie, itp. Użyj przy tym wyobraźni i serca. Nie bój się pokazać drugiej osobie jak wiele dla Ciebie znaczy jej obecność w Twoim życiu.

Zachęcam Cię do sprawienia takiego prezentu komuś bliskiemu. To z pewnością będzie najwspanialsza rzecz jaką kiedykolwiek dostał. Zachęcam Cię też do zrobienia listy rzeczy, za które jesteś wdzięczny i wyrobienia w sobie nawyku myślenia o tym, co posiadasz. To zmieni Twoje nastawienie do świata oraz pozytywnie wpłynie na Twoje życie i relacje z innymi ludźmi.