ZA CO JESTEŚ WDZIĘCZNY?

dlaczego-warto-okazwac-wdziecznosc

Większość ludzi skupia swoją energię na rzeczach, których nie posiada. Ciągle myślimy o tym, czego nie mamy, a co chcielibyśmy mieć. Czujemy też zazdrość wobec tych, którzy posiadają więcej niż my. To często rodzi w nas frustrację i złość. A może zamiast tego lepiej byłoby skupić się na tym, co już mamy?

Zacznij praktykować wdzięczność

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas, kiedy stajemy się bardziej wrażliwi i życzliwi dla innych. To również dobry czas, żeby zmienić swoje nawyki i zacząć cieszyć się tym, co posiadamy. Dlatego proponuję Ci na chwilę przystanąć w tym całym przedświątecznym zgiełku i pomyśleć o tym co masz i za co możesz być wdzięczny. Z pewnością znajdziesz wiele takich rzeczy. Zastanawiałeś się kiedykolwiek jakim cudem jest życie? Jak wielu ludzi na świecie może marzyć o tym, żeby mieć to, co ty posiadasz? Pomyśl, jak wspaniałe jest to, że oddychasz, widzisz i słyszysz. To, że możesz chodzić, biegać oraz podziwiać otaczający cię świat. To, że możesz czytać, pisać czy słuchać muzyki. To, że potrafisz nauczyć się tak wielu rzeczy. To, że otacza Cię mnóstwo cudów natury i cudów techniki, stworzonych przez ludzi takich jak ty. To, że mieszkasz w ciepłym mieszkaniu, że możesz smakować różnych potraw. To, że masz przyjaciół, rodzinę, partnera. To, że możesz z kimś porozmawiać, wysłuchać kogoś, lub wywołać uśmiech na czyjejś twarzy.

Jeśli zaczniesz to wszystko spisywać nagle spojrzysz na swoją listę i uświadomisz sobie, że jest mnóstwo rzeczy, za które możesz być wdzięczny. Naucz się je doceniać. Żeby wyrobić w sobie nawyk skupiania się na tym co masz każdego dnia wypisz co najmniej trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Pomyśl co Ci te rzeczy dają oraz zastanów się nad tym, jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś ich nie miał. Uśmiechnij się do siebie i podziękuj za nie.

Wdzięczność możesz praktykować również na inne sposoby. Jednym z nich jest ścieżka wdzięczności. Polecam Ci wypróbować ten sposób. Dzięki niemu nauczysz się doceniać to, co masz i zaczniesz dostrzegać więcej dobrych rzeczy w swoim życiu.

Doceń ludzi, którymi się otaczasz

Okaż im swoją sympatię i wdzięczność oraz spraw, żeby czuli się ważni. Kiedy ktoś zrobi coś dla Ciebie podziękuj mu za to. Doceń pracę innych ludzi. Podziękuj sprzedawczyni za pomoc przy zakupie, partnerowi za przygotowanie obiadu czy sąsiadowi za wniesienie zakupów. Szanuj innych i ich wysiłki. Okazuj ludziom wdzięczność i nie bój się ich chwalić i komplementować. Zwróć uwagę na ich osiągnięcia i starania. Tak jak u siebie, tak i u innych doceniaj zarówno rzeczy duże, jak i małe, drobne gesty. Nie bój się też mówić swoim bliskim jak bardzo ich cenisz i jak wiele dla ciebie znaczą.

Spraw niezapomniany prezent swoim bliskim

Na koniec mam dla Ciebie propozycję. Chciałbyś sprawić niezapomniany prezent komuś bliskiemu? Napisz do tej osoby list lub nagraj filmik, w którym powiesz jej ile dla Ciebie znaczy. W którym docenisz jej obecność, to co dla Ciebie robi oraz to ile wnosi do Twojego życia. Możesz też pójść krok dalej i podarować bliskiej osobie album. Wklej do niego zdjęcia, które są związane z chwilami, jakie razem spędziliście lub które wywołują u ciebie ciepłe uczucia. Albo takie, które ukazują jakieś zwariowane momenty 😉 Obok każdego zdjęcia napisz jakie masz z nim wspomnienia, jak się czułeś w tamtej sytuacji, co ci się podobało, za co dziękujesz tej osobie, itp. Użyj przy tym wyobraźni i serca. Nie bój się pokazać drugiej osobie jak wiele dla Ciebie znaczy jej obecność w Twoim życiu.

Zachęcam Cię do sprawienia takiego prezentu komuś bliskiemu. To z pewnością będzie najwspanialsza rzecz jaką kiedykolwiek dostał. Zachęcam Cię też do zrobienia listy rzeczy, za które jesteś wdzięczny i wyrobienia w sobie nawyku myślenia o tym, co posiadasz. To zmieni Twoje nastawienie do świata oraz pozytywnie wpłynie na Twoje życie i relacje z innymi ludźmi.

 

 

13 Comments

  1. Album to jeden z lepszych pomysłów na prezent! Robiłam własnoręcznie na 18-ste urodziny mojej przyjaciółce i wiem, że to najlepszy prezent jaki dostała. Czasem siada sobie ze swoją córką i oglądają. Aż się łezka w oku kręci :). W tym roku chciałabym dać Babci pudełeczko z 365 listami – na każdy dzień, gdzie krótko napisze w każdym z nich, za co ją kocham :).

  2. Cześć!

    Bo człowiek najbardziej chce tego, czego nie posiada. I zazdrości, niestety. A powinien
    cieszyć się wszystkim, co dostał.

    Fajne te Twoje rady:

    „Zacznij praktykować wdzięczność”.

    „Doceń ludzi, którymi się otaczasz”.

    „Spraw niezapomniany prezent swoim bliskim”.

    Pozdrawiam serdecznie
    Barbara Kirszniok
    Mimi

  3. Pięknie napisane. Szkoda, że tak rzadko zdajemy sobie sprawę z tego co mamy, bo ciągle chcemy więcej i więcej. Pędzimy tak szybko, że nie mamy czasu na to, aby się zatrzymać, chociaż na chwilę i pomyśleć nad tym wszystkim co nas otacza. Często nie dbamy o tych, którzy są nam bliscy, zaniedbujemy wszystko i kiedy się w końcu ockniemy może już być za późno… Fajny pomysł z tym prezentem dla najbliższych, takie podarunki od serca zawsze bardziej zapadają w pamięć, są przede wszystkim szczere 🙂

  4. Powinniśmy mieć takie rzeczy stale na uwadze i zaczynać dzień od dziękowania, szkoda, że tak mało ludzi to praktykuje. 🙂

    • Popieram!
      Ja kończę dzień dziękowaniem…zaczynam poranną rozgrzewką, więc „terminy poranne” mam już zajęte na co innego niż wdzięczność 😀

  5. Jestem wdzięczna… za to co mam. Może nie mam nie wiadomo czego – ale mam rodzinę, przyjaciół, studuję ukochany kierunek, mam fajną pracę dodatkową. Nic mi więcej nie trzeba. 🙂

    • Mam podobnie 🙂 Studia, które mnie interesują, pracę= mogę zarobić na życie i na spełnianie marzeń, pasję i możliwość realizowania jej. Znam zajebistych ludzi, na których mogę zawsze liczyć, mimo całej preferowanej przeze mnie niezależności. Mam gdzie spać, mam co jeść, nie choruję…Jest za co dziękować! :))

      Btw…co studiujesz? 😉

  6. A ja polecam robienie każdego dnia listy wdzięczności. Po prostu bierzemy kartkę- jakąkolwiek, jet tutaj pełna dowolność w jaki sposób my to zrealizujemy- i wypisujemy rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni- tak jak jest to opisane w poście powyżej. Mogą to być zdarzenia z dnia bieżącego, ludzie, za których obecność w naszym życiu jesteśmy wdzięczni, rzeczy materialne lub cechy charakteru, jakie posiadamy, wspomnienie jakiegoś niedawno osiągniętego sukcesu, a nawet to, do czego zamierzamy doprowadzić w przyszłości (lub co mamy zaplanowane na później). Sama dziennie wypisuję po 56 takich rzeczy- akurat tak wyszło, tyle zmieściło mi się na kartce w kratkę (format A4) za pierwszym razem i tak już pozostało 😉 Traktuję to bardzo prywatnie, to po prostu taka moja osobista forma wyrażenia wdzięczności za to, co mam. Ktoś powie, że piszę tam nawet bzdety typu „za wypitą dziś kawę”, „za rozmowę z …”, „za to, że jestem bardziej otwarta niż kiedyś”, „za to, że w lipcu odbędę świetne praktyki w …”- ale są ludzie, którzy tej kawy nie mają bo ich np.nie stać, są tacy, którzy nie mają z kim porozmawiać, bo np.siedzą w więzieniu lub są za granicą, w miejscu, gdzie nie ma innych Polaków, a oni nie znają danego języka obcego… itp., itd.
    Warto poświęcić dziennie chwilę- zamiast na narzekanie, to na praktykowanie wdzięczności 🙂

    • Podziwiam Twoją systematyczność i to, że każdego dnia potrafisz znaleźć aż 56 rzeczy, za które jesteś wdzięczna. Ja od momentu kiedy zaczęłam praktykować wdzięczność zupełnie inaczej patrzę na świat. Podobnie jak Ty nauczyłam się doceniać małe rzeczy. Bo prawda jest taka, że zazwyczaj mamy o wiele więcej niż nam się wydaje, tylko nie zawsze potrafimy (albo chcemy) to dostrzec.
      Dziękuję Ci za ten komentarz, bo przyznam szczerze, że ostatnio trochę zaniedbałam moją codzienną praktykę wdzięczności. W wirze obowiązków łatwo znaleźć wymówki i o tym zapomnieć. A taka praktyka wdzięczności daje ogromnego kopa energetycznego i pozytywnie nastraja do życia 🙂

  7. I znów mogłabym powtórzyć komentarz, który umieściłam przy innym tekście na temat: święta to właściwy czas. My tak naprawdę decydujemy, jaki czas jest właściwy. Nie czekajmy na jakieś magiczne dni, kiedy coś można. Róbmy to tu i teraz. Prezent bez okazji, wdzięczność na co dzień i docenienie ludzi zawsze i wszędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *