SZCZĘŚCIE TO KWESTIA WYBORU

jak-zdobyc-szczescie

Czym tak naprawdę jest szczęście? Każdy może zdefiniować je inaczej. Dla jednej osoby szczęście to zdrowie i rodzina, dla drugiej satysfakcjonująca praca i pieniądze, a jeszcze ktoś inny uzna, że będzie szczęśliwy jeśli spełni swoje marzenia. A może szczęście to coś zupełnie innego?

Definicja szczęścia nie jest jednorodna i tak naprawdę każdy postrzega je inaczej. Najczęściej mówimy sobie, że będziemy szczęśliwi jeśli coś będziemy mieć. Skąd znamy określenia typu: „będę szczęśliwy jeśli ktoś mnie pokocha”, „będę szczęśliwy jeśli kupię swój własny dom”, „będę szczęśliwy jeśli wygram w totolotka”. Wiele osób całe życie goni za swoim szczęściem, budząc się nagle pewnego dnia i uświadamiając sobie, jak wiele stracili. Warunkowali swoje szczęście od rzeczy których nie posiadali, nie zwracając uwagi na to co mają. To smutne, jednak takich osób jest całe mnóstwo. Osób, które nie potrafią cieszyć się tym co mają. Osób, które widzą wszystko, co ich spotyka w czarnych barwach.

 

„Szczęściem wydaje się to, czego się nie ma”
Alfred Aleksander Konar

Szczęście tak naprawdę nie zależy od czynników zewnętrznych. Szczęście to emocja, stan, który jest w nas. To my nadajemy znaczenie wszystkiemu co nas spotyka i tylko od nas zależy czy będziemy czuć się szczęśliwymi ludźmi. Życie daje nam to co ma dla nas, a o tym jak to odbierzemy decyduje nasze nastawienie. Negatywnym myśleniem, narzekaniem, skupianiem się na rzeczach, których nie mamy lub których nie chcemy nic nie zmienimy. Sprawiamy tylko, że życie ucieka nam przez palce, a my nie potrafimy się nim cieszyć. Jednak czy warto podchodzić do wszystkiego w ten sposób? Nie lepiej nauczyć się dostrzegać to co mamy?

 

„Ludzie są na tyle szczęśliwi, na ile sobie pozwolą.”
Abraham Lincoln

Mamy jedno życie więc wykorzystajmy je jak najlepiej. Cieszmy się każdą chwilą, każdym dniem. Nauczmy się czerpać radość z tego, co mamy. Nie skupiajmy się na negatywach. W każdej sytuacji poszukajmy czegoś dobrego. Każda przeciwność losu ma w sobie ziarno jednakowej lub większej korzyści. Zmieniając nastawienie jesteśmy w stanie przekształcić swoje porażki i rozczarowania w sukcesy. Każdy potrafi stworzyć w swoim umyśle, że jest szczęśliwy. Nauczmy się tego i nauczmy się być szczęśliwymi. I pamiętajmy, że kiedy podejmiemy decyzję o tym, żeby być szczęśliwymi będziemy mieli możliwość dzielenia się tym szczęściem wokół.

 

„Szczęście nie jest ani dziełem przypadku, ani darem bogów.
Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla samego siebie.”
Erich Fromm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.