5 KROKÓW DO SZCZĘŚCIA

jak-osiagnac-szczescieKażdy z nas marzy o tym aby być szczęśliwym. Tylko czy tak naprawdę wiemy co to w ogóle znaczy? Szczęście to pojęcie względne. W większości przypadków uzależniamy je od czynników zewnętrznych. „Będę szczęśliwa kiedy założę rodzinę”, „Będę szczęśliwy kiedy będę mieć własne mieszkanie”, „będę szczęśliwy kiedy awansuję”, … itd.

Myśląc w ten sposób sami sobie odbieramy szczęście. Gonimy za czymś czego nie mamy i wydaje nam się, że kiedy to osiągniemy będziemy mogli wreszcie cieszyć się życiem. Tylko prawda jest taka, że kiedy osiągamy jedno zaczyna nam być mało, chcemy czegoś innego, a kiedy już to mamy znowu pragniemy więcej. W ten sposób nieraz całe życie może prześliznąć się nam między palcami i zawsze będziemy nieszczęśliwi. A przecież szczęście to małe rzeczy. Drobne gesty, spotkania z bliskimi, uśmiech dziecka i wiele, wiele innych. Ważne jest aby nauczyć się dostrzegać te drobiazgi. Jak tego dokonać?

1. Ciesz się tym, co masz

Pamiętaj, że Twoje szczęście zależy od tego jak postrzegasz świat. Jest to coś co posiadasz w środku, nie wynika z czynników zewnętrznych. Dlatego każdy dzień postaraj zaczynać się od wdzięczności. Pomyśl o tym co masz i podziękuj za to. Podziękuj za zdrowie, za rodzinę, za to, że obudziłeś się zdrowy, za nowe możliwości jakie stawia Ci kolejny dzień. Ciesz się z drobnych rzeczy i zaczynaj każdy dzień z wiarą i życzliwością. A każdego wieczora zastanów się co dziś dobrego Cię spotkało i również podziękuj za to. Takie małe ćwiczenie pomoże Ci uświadomić sobie jak wiele posiadasz.

2. Zrozum, że pieniądze i sukces nie gwarantują szczęścia

Najczęściej kojarzysz szczęście z świetnie płatną pracą, w której odnosisz sukcesy, ze wspaniałym partnerem, z posiadaniem pięknego domu i drogiego samochodu. Tylko czy to wszystko tak naprawdę daje szczęście? Wyobraź sobie sytuację, że masz mnóstwo pieniędzy i nagle je tracisz. Co wtedy? Najprawdopodobniej się załamiesz. Uznasz, że masz pecha, że wszystko zaprzysięgło się przeciwko Tobie. Trudno będzie Ci cieszyć się czymkolwiek innym. Będziesz rozpamiętywać porażkę. A teraz wyobraź sobie, że tracisz wszystko, ale tak naprawdę nigdy nie było to dla Ciebie wyznacznikiem szczęścia. Co wtedy. Poczujesz lęk, załamanie ale też siłę. Skupisz się na pozytywnych aspektach. Być może więcej czasu poświęcisz rodzinie, sobie, zmienisz coś w swoim życiu. I być może osiągniesz nawet więcej niż posiadałeś.

3. Dziel swoje szczęście z innymi

Pamiętaj, że szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży kiedy się ją dzieli. Bądź życzliwy dla innych, traktuj ich tak jak na to zasługują. Spędzaj z nimi czas, raduj się z nimi swoimi sukcesami ale również ciesz się ich szczęściem. Okazuj zadowolenie z tego co osiągnęli. Dziel się swoim uśmiechem, dbaj o innych. Z pewnością to dostrzegą i odwzajemnią.

4. Poszukaj inspiracji

Czasem masz gorszy dzień i wydaje Ci się, że nic w Twoim życiu nie ma sensu. Dobrym pomysłem jest wtedy poszukać inspiracji. Niech to będzie książka, motywacyjne cytaty lub osoba, która Cię zmotywuje do działania. Warto przyjrzeć się bliżej sylwetkom osób, które mimo wielu porażek i ogromnych przeciwności losu potrafią znaleźć szczęście i jeszcze pomagać innym.

5. Pozbądź się perfekcjonizmu

Praca, obowiązki i dążenie do wyznaczonych celów są bardzo ważne. Jednak najważniejsze to zachować równowagę. Ciągłe podporządkowywanie się obowiązkom prowadzi do frustracji i nie pozwala cieszyć się życiem. Dlatego postaw na priorytety. Nie musisz robić wszystkiego i nie musisz wykonywać tego perfekcyjnie. Postaraj się znaleźć też chwilę dla siebie. Wygospodaruj czas na relaks, na coś co sprawia Ci przyjemność i ciesz się tym. Bez wyrzutów sumienia.

 

Te rzeczy są z pozoru oczywiste. Jednak w praktyce wygląda to tak, że często o nich zapominamy. Dlatego warto od czasu do czasu przystanąć i zastanowić się nad tym, co mamy. Pamiętaj, że szczęście można odnaleźć we wszystkim. Jeśli nauczysz się cieszyć każdym promykiem słońca, dostrzegać rzeczy małe, a przestaniesz martwić się tym czego nie masz i tym co mówią inni ludzie z pewnością dostrzeżesz ogromną różnicę w swoim życiu.