SIŁA PYTAŃ – JAK MOŻE ZMIENIĆ TWOJE ŻYCIE?

sila pytan

Nieuchronnie zbliża się koniec roku. To czas podsumowań. Czas wdzięczności. I czas planowania. Z pewnością w najbliższym czasie nieraz natkniesz się na tematy z tym związane. W końcu koniec roku to w pewien sposób symboliczny koniec jakiegoś okresu. To moment, kiedy ulegamy magii Świąt i stajemy się szczególnie wrażliwi. A to dobry bodziec do tego, żeby dokonać małego „podsumowania” i zadać sobie kilka ważnych pytań.

Siła pytań

Jakich pytań? Przede wszystkim takich, które pozwalają Ci zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na życie z innej perspektywy.  Pytań, dzięki którym uświadomisz sobie, co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne. Zrozumiesz, jakie są Twoje nawyki i przekonania. Uświadomisz sobie, co Cię ogranicza i nie pozwala Ci iść naprzód.

Siła pytań jest naprawdę wielka. Czasem odpowiedzenie sobie na tak banalne pytania jak na przykład: „czego nauczyła mnie ta sytuacja”, „co dobrego przyniosło mi tamto zdarzenie” albo „co sprawiało, że czułam się szczęśliwa” może być początkiem zupełnej rewolucji w sposobie myślenia, a nawet w sposobie życia.

Przykładowe pytania do pobrania

Przykładowe pytania, które warto sobie zadać na koniec roku możesz pobrać TUTAJ albo możesz przeczytać więcej na ten temat w moim zeszłorocznym wpisie „podsumowanie roku – kilka pytań, które mogą zmienić Twoje życie

Podsumowanie „roku” – niekoniecznie w grudniu

Tego typu pytania nie są zarezerwowane tylko na koniec roku. Warto je zadawać sobie w sytuacjach, kiedy kończy się jakiś etap życia – np. ukończenie szkoły, zmiana pracy, przeprowadzka, zakończenie związku. Tego typu momenty zazwyczaj wiążą się z niepewnością, lękiem i ogromnym natłokiem myśli. Wtedy warto przyjrzeć się temu co było i dokonać podsumowania – odpowiedzieć sobie na pytania typu: „jak ten etap życia wpłynął na to, kim teraz jestem?”, „czego się nauczyłam?”, „co zrobiłam dobrze, a jakie błędy popełniłam?”, „co mogę poprawić w przyszłości?” Warto też przyjrzeć się swoim dotychczasowym osiągnięciom i sukcesom i temu, jak można je wykorzystać w przyszłości? Dzięki temu zdecydowanie łatwiej usystematyzować myśli i zmniejszyć lęk przed zmianą.

O pytaniach warto pamiętać również w momentach, kiedy zdarzyło się coś niedobrego, ktoś Cię zawiódł, coś Ci się nie udało. Wtedy dobrze jest przystanąć i zastanowić się, czego nauczyła Cię ta sytuacja? Ile jest w tym Twojej winy, a ile winy przypadku lub innych osób? Czy na pewno jesteś sam, a może są wokół Ciebie osoby, na które możesz liczyć? Co straciłeś, a co zyskałeś?

Wbrew pozorom przełomowe momenty w życiu i życiowe zakręty nie sprawiają, że tracimy. Owszem, możemy coś tracić, ale w zamian zyskujemy i to zazwyczaj o wiele więcej. Poznajemy siebie, stajemy się silniejsi, podejmujemy bardziej śmiałe decyzje. Możemy też skorygować swoje dotychczasowe błędy, pozbyć się złych nawyków i nauczyć się lepiej planować.

Pytania a nastawienie do życia

Żeby zadawać sobie pytania nie musisz czekać na jakiś przełomowy moment. One sprawdzają się świetnie również w codziennym życiu – kiedy masz gorszy dzień w pracy, denerwujesz się, bo np. utknąłeś w korku albo po prostu czujesz, że coś zabiera Twoją energię. Wtedy wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie: „co tak naprawdę jest źródłem mojego zdenerwowania i złego samopoczucia?”, „co mogę zrobić, żeby poprawić sobie humor?” lub „jak mogę wykorzystać tę sytuację z korzyścią dla siebie?.”

Zadając sobie odpowiednie pytanie można zmienić perspektywę i sposób myślenia. Można też lepiej poznać siebie. Czasem wystarczy jedno, dwa trafne pytania, żeby poprawić sobie humor, zmienić nastawienie lub znaleźć rozwiązanie jakiejś sytuacji. Pytania są też bardzo ważne na etapie planowania i wdrażania zmian do swojego życia.

11 Comments

  1. Myślę, że te pytania mi się przydadzą, mimo iż już podsumowuje rok, to jednak przyjrzenie się samej sobie, kim teraz jestem i jak chcę, aby wyglądało kolejnych 365 dni w roku jest niezwykle istotne. Dzięki 🙂

  2. Dobre pytania to podstawa do tego, aby stworzyć dobre podsumowania i wyciągnąć odpowiednie wnioski z nich. I racja, taka pytania warto sobie zadawać częściej niż raz w roku, w grudniu 🙂
    Szczęścia na cały nowy 2018 rok 🙂

  3. Pytania zadaję sobie dość często, bo intuicyjnie wyczułam to, o czym wspomniałaś, że robienie tego w jakichś przełomowych i naładowanych stresem momentach nie jest dobrym pomysłem. Pytania pomagają mi uporządkować różne sprawy i własne emocje. Mam trochę własnych, które nieźle zdają egzamin, ale przyjrzę się uważnie także tym zaproponowanym przez Ciebie :).

  4. Bardzo podoba mi się pomysł z dialogiem z samą sobą – szczególnie w momentach kluczowych, tak jak piszesz, bez podsumowań i wyciągania wniosków z życiowych lekcji nie wyobrażam sobie przyszłości. pozdrowienia! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *