ZMIANA NASTAWIENIA #10 NAUCZ SIĘ DOCENIAĆ TO, CO MASZ

jak zacząć doceniać życie

Głęboko wierzę, że mamy bardzo duży wpływ na to, jak wygląda nasza rzeczywistość. Jednak prawda jest taka, że życie bywa przewrotne. Nawet jeśli nie wiadomo jak się staramy nie zawsze wszystko nam się udaje tak, jak byśmy tego chcieli. Nie każde marzenie udaje nam się zrealizować. Nie każdą szansę jesteśmy w stanie wykorzystać. A czasem po prostu niezależne od nas wydarzenia zupełnie reorganizują nasze plany życiowe i zmieniają priorytety.

Pięknie byłoby móc wykreować swoje życie takim, jakim byśmy chcieli. Codziennie odhaczać ze swojej listy zadań zrealizowane marzenia i cele. Każdego dnia być pogodnym, pełnym energii i nowych pomysłów. Wszystko, czego się dotkniemy zamieniać w sukces.

Takie właśnie mamy wyobrażenie o ludziach sukcesu. Wydaje nam się, że ich życie jest idealne i wszystko przychodzi im łatwo i bezboleśnie. Jednak bardzo się mylimy.

Czasem żeby coś zyskać musisz coś stracić

Każdy z nas ma w życiu okresy lepsze i gorsze. Podejmując jakąś decyzję, często coś ryzykujemy. Jeśli stawiamy na karierę, prawdopodobnie będziemy musieli zrezygnować na jakiś czas z życia towarzyskiego, ograniczyć kontakty z przyjaciółmi, a nawet odłożyć w czasie założenie rodziny. Jeśli natomiast pragniemy założyć rodzinę musimy liczyć się z tym, że ucierpi na tym życie zawodowe czy realizacja własnych marzeń i pasji. Jeśli decydujemy się na wyjazd za granicę za „lepszym” życiem, musimy liczyć się z tym, że początki na obczyźnie nie będą łatwe i nieraz będziemy tęsknić za bliskimi i własnym krajem.

Nie zawsze da się ze sobą wszystko pogodzić. Jeśli zdecydujemy, że poświęcimy się zarówno pracy zawodowej, rodzinie i przy okazji będziemy realizować siebie i swoje pasje może okazać się, że ucierpi na tym nasze zdrowie, bo zabraknie nam czasu na sen lub odpoczynek.

Naucz się odpuszczać

Nie oszukujmy się, nikt z nas nie jest robotem zaprogramowanym na parcie do przodu i osiąganie celów. Pozytywne nastawienie do życia wcale nie musi oznaczać wypełniania ochoczo i z uśmiechem wszystkich swoich zadań na liście. Wręcz przeciwnie. To umiejętność zaakceptowania tego, że nasze życie nie zawsze jest takie, jakbyśmy tego chcieli. To umiejętność odpuszczania, kiedy potrzeba. To spojrzenie na siebie przychylnym okiem. Wsłuchanie się we własne potrzeby. Pozwolenie sobie na gorsze chwile i słabości.

Każdy z nas czasem musi zrezygnować  z jakichś planów lub odłożyć w czasie realizacje niektórych celów. Może okazać się, że pewne rzeczy już nie wrócą, a na realizację niektórych marzeń jest już za późno. Być może ktoś rzuci nam kłody pod nogi lub nagle na naszej drodze wyrośnie jakaś góra.

Takie rzeczy się zdarzają i nie oznaczają końca świata. To część życia. Tego wspaniałego daru, który tak często marnujemy. Marnujemy je doszukując się dziury w całym. Skupiając się na negatywach. Czując się ofiarą. Myśląc o tym, czego nie mamy. Widząc to, co chcemy widzieć. Przy okazji pozwalając, żeby codzienne, małe szczęścia przelatywały nam przed nosem…

„Wobec wszystkiego, co Ci się przydarza, możesz albo sobie współczuć, albo traktować to, co się stało, jako prezent. Wszystko jest albo okazją do rozwoju, albo przeszkodą, która zatrzyma Twój rozwój. Wybór należy do Ciebie.” Wayne Dyer

Zacznij doceniać życie

Kluczem do szczęścia jest akceptacja rzeczy, na które nie mamy wpływu. One pojawiają się od czasu do czasu w życiu każdego z nas. Zakleszczanie się w przeszłości, szukanie winnych, czy kurczowe trzymanie się obranych wcześniej celów w niczym nie pomoże. Możemy doszukiwać się niesprawiedliwości, złorzeczyć na los czy stawiać się w roli ofiary. Tylko czy dzięki temu będzie nam lepiej? Czy to pozwoli nam cieszyć się życiem? Dopiero zaakceptowanie tego, co mamy w danej chwili pozwala czerpać radość z życia. Z tych małych radości, które pojawiają się na co dzień. Skupiając się na tym, co było lub na tym, czego chcemy w przyszłości tracimy to, co jest teraz.

Każdy etap w życiu jest inny. Czasem coś zyskujemy, a czasem tracimy. Raz przejmujemy kontrolę nad swoim życiem, a innym razem to ono zaczyna przejmować kontrolę nad nami. Nawet jeśli coś nie wygląda tak, jakbyśmy chcieli, jest coś, na co mamy wpływ. Jest to nasza reakcja na to, co nas spotyka. Akceptacja nie jest łatwą sztuką. Wymaga zrozumienia i czasu. Jednak dzięki niej łatwiej nauczyć się doceniać życie i dostrzegać szczęście wokół siebie.