JAK ZACZĄĆ REGULARNIE ĆWICZYĆ? 7 WSKAZÓWEK DZIĘKI KTÓRYM POLUBISZ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ

jak polubić aktywność fizyczną

Lato to czas, kiedy nabieramy ochoty na to, żeby więcej się ruszać. Sprzyjająca pogoda daje nam więcej możliwości. Jednak mimo, że ostatnimi czasy panuje moda na zdrowy styl życia, wielu z nas nadal nie potrafi przekonać się do tego, żeby regularnie się ruszać.

Codzienna dawka ruchu daje nieocenione korzyści zdrowotne. Już po kilku tygodniach można zauważyć widoczne efekty w postaci spadku wagi i ujędrnienia ciała. Poprawia się samopoczucie, mamy więcej energii i jesteśmy mniej zestresowani. A to tylko kilka spośród szeregu korzyści, jakie daje regularna aktywność fizyczna. Więcej na ten temat pisałam we wpisie: Co zyskasz, kiedy zaczniesz się ruszać?

Wiele osób ćwiczenia fizyczne kojarzy z czymś nieprzyjemnym i wymagającym wysiłku. Wymigujemy się brakiem czasu, brakiem pieniędzy, brakiem kondycji czy brakiem odpowiednich zajęć w okolicy. Wydaje nam się, że musimy katować się ćwiczeniami, żeby uzyskać efekty, dlatego na myśl o sporcie potrafimy znaleźć mnóstwo powodów, dla których nie jesteśmy w stanie go uprawiać.

Nic bardziej mylnego. Wcale nie trzeba się forsować, żeby zauważyć pozytywne efekty. Zwłaszcza, jeśli do tej pory swój wolny czas spędzaliśmy  na kanapie. Ja sama pamiętam, jak kilka lat temu zaczęłam dojeżdżać do pracy pociągiem. To wymagało ode mnie pokonania ok 3 km pieszo w drodze do pracy i kolejnych 3 km z powrotem. Wcześniej dojeżdżałam samochodem, więc nie miałam zbyt wiele ruchu. Już po miesiącu ważyłam kilka kilogramów mniej, a moje ciało było o wiele bardziej jędrne niż wcześniej. To tylko zwykłe chodzenie, a efekty było widać gołym okiem 😉

W takim razie co zrobić, żeby się nie zniechęcić, a naprawdę polubić aktywność fizyczną? Jak sprawić, żeby ruch stał się codziennym nawykiem i sprawiał satysfakcję? Jak znaleźć motywację do regularnego uprawiania sportu? Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach.

Jak polubić aktywność fizyczną?

Wypróbuj różne formy ruchu

Masz mnóstwo możliwości. Nie musisz koniecznie wybierać typowych ćwiczeń fizycznych proponowanych w klubach fitness. Możesz spacerować, chodzić z kijkami, biegać, jeździć na rowerze, czy na rolkach. Możesz pływać, tańczyć, trenować sztuki walki. W zimie możesz jeździć na łyżwach czy na nartach. Jest mnóstwo rzeczy, które możesz robić i nie musisz skupiać się tylko na jednej. Każda forma ruchu jest dobra.

Wybierz taki rodzaj aktywności, który najbardziej Ci odpowiada

Pamiętaj, że każdy z nas jest inny. Jedni wolą ćwiczyć samemu, inni w grupie. Jedni wolą statyczne ćwiczenia typu joga czy pilates, inni wolą kardio, a jeszcze inni preferują sporty siłowe. Jedni wolą ruch na świeżym powietrzu, inni w domu czy klubie fitness. Wybierz to, co Tobie najbardziej odpowiada. Jeśli źle ćwiczy Ci się w grupie nie zmuszaj się do tego, ale wybierz ćwiczenia w domu lub na świeżym powietrzu. I odwrotnie, jeśli nie potrafisz zmobilizować się do tego, żeby ćwiczyć samemu zapisz się na jakieś zajęcia lub zaangażuj przyjaciół, partnera czy dzieci do wspólnych ćwiczeń.

Zweryfikuj swoje przekonania – wypróbuj te formy aktywności, do których masz negatywne nastawienie

Zdaj sobie sprawę, że to, że nie lubiłeś lub nie umiałeś robić czegoś na lekcjach w-fu wcale nie znaczy, że nadal tak jest. Może być zupełnie przeciwnie. Ja nigdy nie umiałam i nie lubiłam biegać. Byłam przekonana, że się do tego nie nadaję, a przebiegnięcie kilometra wydawało mi się niewykonalne. Kiedy po latach spróbowałam biegania uświadomiłam sobie, że byłam w błędzie. Przebiegnięcie kilometra okazało się bardzo proste, a ta forma ruchu bardzo przyjemna. Nie warto zniechęcać się tym, że nie byliśmy w czymś dobrzy w szkole. Lekcje w-fu wyglądały, jak wyglądały. Gdyby były przeprowadzane inaczej być może wiele osób chętniej uprawiałoby sport. Jednak nie ma co zwalać na szkołę, tylko spróbować samemu, bo być może to, co kiedyś wydawało Ci się nieprzyjemne, okaże się Twoją ulubioną formą aktywności.

Pamiętaj, że nie musisz podążać za modą

To, że teraz wszyscy biegają wcale nie oznacza, że i Ty musisz biegać. Jeśli spróbowałeś i nie sprawia Ci to absolutnie żadnej satysfakcji nie zmuszaj się do tego. Po prostu poszukaj dla siebie czegoś co będziesz lubił robić.

Podejdź do sportu na luzie

Nie spinaj się i nie zaczynaj od katowania się ciężkimi ćwiczeniami, bo możesz łatwo się zniechęcić. Daj sobie czas. Nie musisz ćwiczyć codziennie po godzinie czy dwie. Zacznij od 15-20 minut. To w zupełności wystarczy, żeby poczuć się lepiej i sprawić, że ruch stanie się Twoim nawykiem.

Nie oczekuj od siebie zbyt wiele

Jeśli dopiero zaczynasz nie przebiegniesz od razu 5 km ani nie zrobisz 300 brzuszków. Nie wymagaj od siebie nie wiadomo czego. Daj swojemu organizmowi czas na to, żeby przyzwyczaił się do wysiłku. Sam zauważysz, że po tygodniu czy dwóch będziesz w stanie zrobić o wiele więcej niż na początku. To przychodzi naturalnie i stopniowo. U jednych szybciej, u innych wolniej. Dlatego nie porównuj się z innymi, tylko czerp satysfakcję ze swoich postępów i poprawy kondycji.

Daj sobie szansę i spróbuj

Eksperymentuj z różnymi formami aktywności. Nie ma takiej opcji, żeby żadna nie przypadła Ci do gustu. Każdy znajdzie coś dla siebie. Poszukaj tego i ciesz się swoim dobrym samopoczuciem.

Pamiętaj, że ruch nie ma być kolejnym „muszę” czy punktem na liście zadań do wykonania. Niech to będzie coś, co sprawia Ci radość i satysfakcję. Taka forma nagrody, jak ciastko czy obejrzenie dobrego filmu. Żeby tak było ruch musi sprawiać przyjemność. Być czymś, co lubisz robić i na co czekasz. Dlatego nie zmuszaj się do takiego rodzaju aktywności, której nie lubisz. Wybierz to, co jest dla Ciebie przyjemne i daje Ci satysfakcję.