20 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO JEŹDZIĆ NA ROWERZE

co daje jazda na rowerze

Ostatnio próbowałam przekonać Was do chodzenia pieszo. Dziś postaram się zachęcić Was do jazdy na rowerze. To po spacerach moja ulubiona forma aktywności fizycznej, której przez długi czas nie doceniałam. Dopiero w zeszłym roku zaczęłam regularnie jeździć i naprawdę pokochałam rower. W tym wpisie dowiecie się co daje jazda na rowerze. A daje naprawdę dużo 🙂

Jazda na rowerze to fantastyczny sposób na spędzanie wolnego czasu. To przyjemna forma aktywności, dzięki której możemy przemierzyć wiele kilometrów, bez większego wysiłku. Oprócz tego regularnie jeżdżąc na rowerze można zaobserwować wiele korzyści.

Co daje jazda na rowerze?

Największe korzyści, które ja dostrzegam:

 1. Przede wszystkim zaletą, którą można zauważyć już po pierwszej wycieczce rowerowej jest rewelacyjne samopoczucie. Po takiej wyprawie jesteśmy szczęśliwi, zadowoleni i pełni energii.
 2. Jazda na rowerze to czas dla siebie – można się odprężyć, wyciszyć i zrelaksować, a tym samy oderwać się od codziennych problemów i stresów.
 3. Najprzyjemniej wybrać się na wycieczkę rowerową do lasu – wtedy nie trzeba przejmować się samochodami i tym co dzieje się na drodze i można skupić się na podziwianiu przyrody. Świeże powietrze, spokój jakiego można zaznać w lesie redukują stres i działają jak najlepsza psychoterapia. Podczas takiej wycieczki można zapomnieć o bożym świecie.
 4. To świetna forma spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi – zamiast siedzieć w domu lub w knajpie można wybrać się na rower i połączyć dwie przyjemności. Ja osobiście uwielbiam wycieczki rowerowe w towarzystwie innych osób. Na spacery często wybieram się sama, jednak jazda na rowerze sprawia mi zdecydowanie większą frajdę, kiedy jadę z kimś.
 5. Jazda na rowerze pozwala zrzucić zbędne kilogramy i rewelacyjnie wpływa na wygląd nóg. Wysmukla i kształtuje mięśnie. Wystarczy ok godziny dziennie 3-4 razy w tygodniu, żeby w niedługim czasie zauważyć efekty.

Dla mnie te korzyści są najważniejsze i za to kocham rower. A co jeszcze daje jazda na rowerze? Przede wszystkim wiele korzyści dla zdrowia i sylwetki.

Regularna jazda na rowerze:

 1. Zwiększa wytrzymałość i siłę mięśni (szczególnie łydek i ud). Godzina jazdy średnim tempem pozwala spalić ok 400 kcal. Dzięki temu możemy zrzucić zbędne kilogramy i pozbyć się tkanki tłuszczowej z bioder i ud.
 2. Wspomaga przemianę materii, dzięki czemu szybciej tracimy kalorie nawet kiedy nie ćwiczymy.
 3. Kształtuje mięśnie nóg – zwłaszcza mięśnie łydek, ud i pośladków, a także wpływa na mięśnie brzucha. Jazda pod górkę znacznie wzmacnia też mięśnie ramion.
 4. Pomaga w zwalczaniu cellulitu – dzięki spalaniu tłuszczu i poprawie krążenia limfy tzw. skórka pomarańczowa staje się z czasem mniej widoczna.
 5. Wzmacnia mięśnie pleców, które podtrzymują lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Ale tutaj uwaga: ważne jest odpowiednie ustawienie siodełka – zbytnio zgarbiona lub wyprostowana sylwetka powoduje nadwyrężenie kręgosłupa i zmęczenie.
 6. Zmusza układ krążenia do wydolniejszej pracy, przez co chroni przed nadciśnieniem, udarem oraz chorobami serca.
 7. Podczas rytmicznej jazdy zwiększa się pojemność płuc, krew jest dotleniona, a serce uspokaja się i lepiej pracuje. Dzięki temu organizm jest lepiej dotleniony i sprawniej funkcjonuje. Zwiększa się ogólna wydolność organizmu.
 8. Normalizuje poziom cukru we krwi, przez co chroni przed cukrzycą.
 9. Chroni przed miażdżycą. Wystarczy 30-40 min cztery razy w tygodniu, żeby obniżyć poziom „złego” cholesterolu i podwyższyć poziom „dobrego”
 10. Jazda na rowerze powoduje uruchamianie tzw. „pompy łydkowej” – w czasie ruchu skurcze mięśni goleni pobudzają krążenie żylne, zapobiegając powstawaniu zakrzepów w żyłach. Dzięki temu chroni przed chorobami żył.
 11. Pomaga zadbać o odżywienie i dotlenienie chrząstki w stawach, dzięki czemu zapobiega zmianom zwyrodnieniowym, a także chroni przed osteoporozą.
 12. Sprzyja podniesieniu odporności immunologicznej, dzięki czemu organizm łatwiej zwalcza infekcje.
 13. Spowalnia starzenie się organizmu – dzięki wzmocnieniu tkanek oraz lepszemu dotlenieniu komórek skóra jest bardziej gładka, a ciało wolniej się starzeje.
 14. Poprawia funkcjonowanie mózgu – dotleniony mózg pracuje lepiej, dzięki czemu pozwala szybciej się uczyć, poprawia koncentrację oraz refleks.
 15. Jazda na rowerze wyzwala endorfiny, czyli hormony szczęścia. Wprowadza w dobre samopoczucie oraz chroni przed stanami depresyjnymi.

Żeby w pełni cieszyć się wszystkimi tymi zaletami warto pamiętać, żeby dobrze planować swoje wycieczki. Nie należy się zbytnio forsować. Najlepsze efekty daje jazda w spokojnym, równym tempie po prostej drodze z prędkością ok. 15 km na godzinę. Zaczynając swoją przygodę z rowerem warto zacząć od krótkich tras i stopniowo zwiększać dystans. Każdą dłuższą przejażdżkę warto poprzedzić rozgrzewką. Należy pamiętać też o piciu wody podczas jazdy na rowerze. Warto mieć również świadomość, że jazda na rowerze skraca mięśnie, dlatego każdą przejażdżkę powinno się zakończyć kilkuminutowym rozciąganiem. Ja na początku popełniłam ten błąd i musiałam później długo pracować nad uzyskaniem dawnej elastyczności.

Zachęcam Was do jazdy na rowerze, bo to niezwykle przyjemna forma aktywności dająca wiele korzyści. Ja już nie wyobrażam sobie wiosny czy lata bez roweru:)


Przekonałam Was do roweru? Poznajcie również 25 korzyści z chodzenia pieszo. Może do spacerów też uda mi się Was przekonać 😉