JAK POZOSTAĆ POZYTYWNYM, PRZEBYWAJĄC Z NEGATYWNYMI LUDŹMI

negatywni ludzie

Negatywni ludzie mają zły wpływ na nasze samopoczucie. Przebywanie z kimś, kto wszystko krytykuje i ciągle narzeka sprawia, że sami zaczynamy mieć gorszy humor i tracimy energię. Zdarza się nawet, że po kilku godzinach spędzonych z taką osobą łapiemy się na tym, że sami zaczynamy marudzić i doszukiwać się dziury w całym.

Negatywni ludzie – jak sobie z nimi poradzić?

Najlepiej byłoby zerwać lub ograniczyć kontakty z tego typu ludźmi. Jednak co jeśli taką osobą jest ktoś nam bardzo bliski – na przykład partner, rodzic czy najbliższy współpracownik? Można próbować wpłynąć na tę osobę, jednak najczęściej nie przynosi to pożądanych rezultatów. Dlatego kiedy mamy do czynienia z kimś kto zabija w nas energię i radość nie skupiajmy się na nim, tylko na sobie. Tak naprawdę tylko od nas samych zależy czy ktoś będzie w stanie nam zepsuć humor, czy nie.

Prosty sposób na negatywnych ludzi

W radzeniu sobie z takimi sytuacjami może pomóc Ci pewna technika.* Kiedy przebywasz z osobą, która negatywnie na Ciebie wpływa staraj się panować nad swoimi myślami. Skup się na swoich przekonaniach oraz na podejściu do świata, jakie Ty reprezentujesz i pozostań temu wierny. Nie wsłuchuj się w to, co mówi ta osoba i nie wdawaj się z nią w dyskusje. Nie komentuj niczego i nie trać energii na to, żeby przekonać ją do swojego zdania. Również postaraj się jej nie osądzać. Zamiast tego pozostań spokojny i wierny swoim przekonaniom. Bardzo pomocne może być tutaj użycie wizualizacji. Wyobraź sobie, że masz wokół siebie lustra, które odbijają twoje wewnętrzne światło na zewnątrz oraz nie pozwalają przedostać się do Ciebie niczemu co negatywne.

Pozytywny kontra negatywny

Zastosowanie tej techniki pozwoli Ci zachować pozytywne nastawienie, a także może sprawić, że negatywni ludzie z twojego otoczenia zaczną się zmieniać. Człowiek przebywając z kimś, kto jest łagodny i nie podejmuje kontrataku często sam zaczyna łagodnieć. To tak jak ze zwierzętami. Kiedy spotykasz warczącego psa, gotowego do ataku na Ciebie, co musisz zrobić? Zachować spokój i opanowanie. Kiedy zwierzę poczuje pewność i spokój zazwyczaj rezygnuje z ataku i przestaje szczekać. Ludzie działają na podobnych zasadach.
Ta metoda wymaga praktyki i wytrwałości jednak uważam, że warto ją wypróbować, gdyż może okazać się niezwykle pomocna w kontaktach z ludźmi, którzy zazwyczaj „wysysają” z nas energię i niszczą nasz dobry nastrój.

Dlatego stosuj tę technikę zawsze, kiedy masz do czynienia z kimś, kto negatywnie na Ciebie wpływa. Praktykuj, wizualizuj i ćwicz. Nie pozwól innym, żeby odebrali Ci dobry humor i radość z życia.

A może Ty masz inne sprawdzone sposoby na to jak pozostać pozytywnym przebywając z negatywnymi ludźmi? Jeśli tak podziel się nimi w komentarzu.


*autorką opisanej przeze mnie techniki radzenia sobie z negatywnymi ludźmi jest Gabrielle Bernstein – mówczyni motywacyjna i coach

 

4 Comments

  1. Dobry post, szkoda, że nie przeczytałam go kiedyś, kiedy jeszcze byłam na takich ludzi poniekąd „skazana”. Teraz o wiele ciężej jest mnie złamać i zmienić moje nastawienie na negatywne, choć wciąż przede mną długa droga i wiele pracy nad sobą 😉

    • Przede mną również 🙂
      Najtrudniejsze są pierwsze kroki, a te na szczęście już za nami.
      Powodzenia w dalszej pracy nad sobą;)

  2. Mam wokół siebie takich ludzi, więc odrobię tę lekcję i otoczę się wirtualnymi lustrami…😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.