UŚMIECHNIJ SIĘ

co-daje-usmiech

Żyjemy w kraju, w którym uśmiechnięte i radosne osoby należą do mniejszości. Większość ludzi jest ponura i narzekająca. Odnoszę wrażenie, że wiele osób wręcz nie chce się uśmiechać, zwłaszcza do nieznajomych. Uśmiechająca się osoba bywa też nieraz odbierana negatywnie, na zasadzie: „ciekawe czemu ona się tak uśmiecha, chyba ma się za dobrze, pewnie nie ma problemów, nie tak jak ja…” Tylko jaki jest sens w zamykaniu się na uśmiech, życzliwość i okazywanie sympatii? Dlaczego nie wykorzystujemy darmowego źródła energii jakie daje nam uśmiech?

A tak właściwie co nam daje uśmiech?

Wpływa korzystnie na nasze zdrowie

To świetne ćwiczenie dla twarzy, ale także dla przepony, brzucha, gardła i ramion, dlatego, że podczas śmiechu szybciej oddychamy. Kiedy się śmiejesz zwiększa się natlenienie we krwi oraz poprawia się krążenie. Śmiech wzmacnia odporność oraz pomaga spalić kalorie i obniżyć tętno. Śmiech wspomaga trawienie i sen. Neurolog Henri Rubenstein dowiódł, że minuta szczerego śmiechu to 45 minut późniejszego rozluźnienia. Według odkrycia Williama Fry, jeśli roześmiejesz się 100 razy, będzie to odpowiadało 10-minutowej sesji na przyrządzie do treningu wioślarskiego.

Dlaczego śmiech tak korzystnie wpływa na zdrowie? Ponieważ w czasie śmiania się zachodzące reakcje biochemiczne zapewniają zwiększone wydzielanie morfin, które z jednej strony dają uczucie szczęścia, a z drugiej strony neutralizują hormony stresu: kortyzol (osłabiający system immunologiczny) i adrenalinę. Dowiedziono również, że śmiech wzmacnia siły obronne organizmu, ponieważ powoduje wyraźny wzrost w ślinie immunoglobulin, czyli „chemicznych środków bojowych”, za pomocą których limfocyty polują na zarazki chorobotwórcze, komórki nowotworowe i wirusy.

Poprawia nastój

Śmiech stymuluje endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia, które zmniejszają napięcie i stres. Badania wykazują, że nawet sztuczny uśmiech wywołuje pozytywne emocje. Wystarczy go odpowiednio długo „przytrzymać na twarzy”, żeby pojawiło się dobre samopoczucie. Jak to zrobić? Bardzo prosto. Dowiesz się tego z opisanego przeze mnie ćwiczenia na poprawę nastroju 🙂

Jest niezwykle istotny w kontaktach z innymi ludźmi

Radosny, szczery uśmiech mówi drugiej osobie: „lubię cię”, „mam nadzieję, że Ty też mnie polubisz”. Uśmiech sprawia, że między rozmówcami wytwarza się większa więź. Można go wykorzystywać w relacjach osobistych i biznesowych. Osoby uśmiechnięte łatwiej osiągają to czego chcą oraz są bardziej lubiane. Ludzie mimo swoich blokad przed wyrażaniem uczuć i radości potrzebują i szukają uśmiechu. Nie bez powodu strony typu „demotywatory.pl” , kabarety czy dowcipy cieszą się tak dużą popularnością. Potrzebujemy uśmiechu. Dlatego nie ma sensu go sobie zabierać. Warto uśmiechać się każdego dnia, nawet jeśli na pozór nie mamy widocznego powodu.

„Nasz uśmiech przynosi szczęście nam samym i wszystkim wokół nas.”                                                                      Thích Nhất Hạnh

Co jeszcze może uśmiech?

  • uśmiechnij się, kiedy mówisz komuś coś miłego – w ten sposób wzmocnisz siłę komplementu.
  • uśmiechnij się, kiedy prosisz kogoś o wyświadczenie przysługi – w ten sposób osoba którą prosisz poczuje się bardziej zobowiązana, żeby ci pomóc.
  • uśmiechnij się, kiedy dziękujesz komuś za wyświadczoną przysługę – sprawisz, że druga osoba poczuje się bardziej  doceniona.
  • uśmiechnij się, kiedy spotykasz kogoś po raz pierwszy – osoba poczuje, jakby znała cię od zawsze.

Ludzie rzadko się uśmiechają dlatego, że boją się okazywać swoje uczucia. Nauczono nas, że powinniśmy trzymać się na dystans i nie być zbyt wylewni. Jednak uśmiech to coś, co każdy ma w sobie. Nie bój się pokazywać swoich uczuć. Jeśli masz do kogoś przyjacielskie nastawienie, wyraź to. Nie bój się uśmiechać. Korzyści z uśmiechu mogą być nieocenione 🙂

„Up­rzej­me spoj­rze­nie i uśmiech znaczą często więcej, niż uda­na rozmowa.”                                          Stefan Wyszyński


Dziękuję, że jesteś.

Jeśli spodobał Ci się wpis zapraszam Cię do tego, żebyśmy pozostali w kontakcie. Żeby mieć dostęp do wszystkich aktualności możesz polubić mój Fanpage na Facebooku,  profil na Google plus oraz śledzić bloga na Bloglovin.

6 Comments

  1. Ha! Też w mojej ostatniej notce pisałam, że uśmiech to najpiękniejszy dodatek, zgadzam się absolutnie. 🙂

  2. Witaj 🙂 ja jestem wielką fanką uśmiechu i sama się często uśmiecham bez konkretnej potrzeby, bo lubię ludzi i już. Ale ostatnio prowadziłam warsztat z asertywności z młodzieżą i opowiedziałam o „małpiej” genezie uśmiechu i o tym co u nich oznacza 🙂 było trochę uśmiechania. POZDRAWIAM!

  3. Uwielbiam się śmiać, ludzie, którzy mnie znają wiedzą, że ja bez niego nie potrafię funkcjonować, jest mi potrzebny niczym tlen 🙂 Najlepszy sposób na poprawę humoru sobie i innym 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *