Boisz się zacząć rozmowę z obcą osobą? Będąc w grupie nowo poznanych ludzi siedzisz cicho, mimo że chciałbyś się odezwać? Próbujesz coś powiedzieć, ale czujesz, że coś staje gardle i nie potrafisz wydobyć z siebie głosu? Kiedy musisz coś powiedzieć w Twojej głowie pojawia się pustka, czerwienisz się i plącze Ci się język? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „tak” należysz do grona nieśmiałych. Jednak nie martw się, nieśmiałość nie jest nieuleczalna.
Czym jest nieśmiałość?
Nieśmiałość jest swojego rodzaju lękiem przed ludźmi. Osoba nieśmiała martwi się tym, jak wypadnie i co pomyślą o niej inni. Nieśmiali najczęściej są perfekcjonistami, nie dającymi sobie prawa do popełniania błędów. Przyczyn nieśmiałości może być wiele. Najczęściej wynika ona z dzieciństwa, z tego jak w traktowali nas rodzice oraz otoczenie. Jest przejawem niskiej samooceny i poczucia, że nie jest się wystarczająco dobrym, żeby spełnić oczekiwania innych. Nieśmiałość może przejawiać się unikaniem kontaktów towarzyskich i konfrontacji , a nawet fobią i panicznym strachem przed ludźmi. Jednak najczęściej nieśmiałość da się pokonać. Nie jest to łatwe, potrzeba wiele samozaparcia i chęci, ale dzięki zrozumieniu istoty problemu i wyjściu mu naprzeciw można osiągnąć świetne rezultaty.
Jak pozbyć się nieśmiałości?
– Po pierwsze zastanów się w jakich sytuacjach czujesz się onieśmielony? Przeanalizuj te sytuacje i zadaj sobie pytanie: „Dlaczego tak się czuję? Czego obawiam się ze strony innych ludzi?” Być może jest to strach przed krytyką, ośmieszeniem? Wypisz wszystkie sytuacje, w których borykasz się z nieśmiałością i dokładnie opisz swoje obawy.
– Kiedy uświadomisz sobie w jakich sytuacjach jesteś nieśmiały oraz czego tak naprawdę się boisz napisz co możesz zrobić aby się przełamać i stać bardziej śmiałą osobą – np. jeśli obawiasz się rozmowy z chłopakiem, który Ci się podoba, bo boisz się, że zrobisz z siebie idiotkę następnym razem kiedy będziesz w takiej sytuacji podejdź do tej osoby i porozmawiaj chwilę. Potraktuj to jako wyzwanie i nie oceniaj się, nawet jeśli coś nie wyjdzie. Następnym razem pójdzie Ci lepiej
– Uświadom sobie, że każdy z nas jest tylko człowiekiem. Każdy ma wady i popełnia błędy i każdy ma do tego prawo. Ty również. Nie obwiniaj się za to co robisz źle. Twoje podejście do siebie rodzi się w Twojej głowie. Spróbuj się polubić i uwierz, że nie jesteś w niczym gorszy. W tym celu wykonaj ćwiczenie – wypisz na kartce swoje zalety i codziennie ją czytaj. Możesz zastosować wizualizację – wyobrażaj sobie siebie w różnych sytuacjach społecznych i układaj do nich scenariusz: jak się zachowasz i co powiesz w danej sytuacji,
– Zadbaj o swój wygląd zewnętrzny. Załóż ładne ubrania, uczesz się, umaluj. Nie garb się i chodź prosto. Postawę możesz ćwiczyć nawet kiedy nikt Cię nie widzi. Wyobraź sobie, że jesteś pewny siebie i przybierz taką postawę. Rób tak najczęściej jak potrafisz aż stanie się to nawykowe. Kiedy poczujesz się bardziej atrakcyjnie i pewniej siebie łatwiej będzie Ci również nawiązywać kontakty.
– przed zaplanowaną rozmową lub spotkaniem dobrze się przygotuj. Poszukaj informacji, wypisz w punktach niezbędne wątki, tematy rozmowy. Jeśli czeka Cię prezentacja możesz przećwiczyć swoje wystąpienie przed lustrem. Dobrym rozwiązaniem jest również przyznać, że masz tremę lub że jesteś nieśmiały. Pozwoli to rozładować napięcie.
– szukaj konfrontacji z problemem – porozmawiaj z sąsiadką albo nieznajomą osobą w sklepie, autobusie, itp. Na początku nie muszą to być długie rozmowy. Możesz zapytać o poradę odnośnie zakupu lub jeśli coś Ci się spodoba nie bój się tego komplementować, np. świetna bluzka! To dobry początek do rozpoczęcia rozmowy.
– Rozmawiając z kimś nie spuszczaj głowy i nie uciekaj wzrokiem – postaraj się utrzymywać kontakt wzrokowy. Jeśli sprawia Ci to trudność przyjrzyj się oczom drugiej osoby i spróbuj skupić się na tym, jaki mają kolor.
– Jeśli masz problem z rozmową twarzą w twarz zacznij od rozmowy przez telefon. Możesz zadzwonić np. do kina zapytać o pory seansów. Tutaj również pytania możesz wypisać na kartce.
– Nie obawiaj się ciszy podczas rozmowy. Nie musisz mówić cały czas. Cisza jest naturalnym elementem konwersacji więc nie bierz za nią winy na siebie. Przecież w tym czasie Twój rozmówca również nic nie mówi. Być może też jest onieśmielony i zastanawia się co powiedzieć
– Ćwicz tak często jak się da przed lustrem i w realnych sytuacjach z innymi ludźmi. Nagradzaj się za swoją odwagę i postępy. Kup sobie coś ładnego, zrób coś co lubisz. Zasługujesz na to.
Pamiętaj, że nieśmiałość jest wyuczoną strategią poznawczą, z której można wyjść. Wystarczy się przełamać i zmienić stosunek do siebie i innych. Nie jest to łatwe, jednak wielu osobom się to udało (mnie również 🙂 ) Jeśli mnie i innym się udało, Ty też potrafisz.
A na koniec mała rada – jeśli podczas wystąpienia lub rozmowy poczujesz, że się czerwienisz możesz uszczypnąć się w rękę. Krew spłynie wtedy w to miejsce i twoja twarz nie będzie tak purpurowa 🙂