DLACZEGO TAK MAŁO ZARABIASZ?

Jak docenić swoją wartość

Kto z nas nie chciałby zarabiać więcej? Podejrzewam, że każdy. Jednak co, jeśli starasz się, kształcisz, ciężko pracujesz, a Twoje zarobki nadal są na niezbyt zadowalającym poziomie? Jeśli nie wiesz, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy jestem przekonana, że pod koniec tego wpisu znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Niedawno pisałam o tym, że my kobiety mamy trudności z docenieniem siebie. Brakuje nam tej pewności siebie i znajomości własnej wartości, jaką mają mężczyźni. Jeśli temat dotyczy również Ciebie chciałabym, żebyś przeznaczyła kilka minut na przyjrzenie się sobie (oczywiście Panów również do tego zachęcam). Bez obaw, nie będziesz musiała zbytnio wysilać się przy tym zadaniu. Za to jego wynik może dać Ci nieźle do myślenia. Mi dał, i to bardzo.

Co będzie Twoim zadaniem?

  1. Odpowiedz sobie na pytanie: „Jaka jest Twoja roczna wartość”? Chodzi tutaj o wartość pracy, jaką wykonujesz, Twojej wiedzy, doświadczenia i Twoich osiągnięć. Ile Twoim zdaniem jest warta w kategoriach pieniężnych. Oceń ją trzeźwo i realistycznie.
  2. Zapisz wynik wyrażony w pieniądzach: wartość moich rocznych osiągnięć wynosi faktycznie ………………. (na przykład 35.000 zł).
  3. A teraz zobacz, jak podana wartość ma się do Twojego rocznego dochodu. Jest wyższa, niższa, a może zbliżona do Twoich zarobków?
  4. Jeśli wartość podana przez Ciebie jest wyższa od Twojego rocznego dochodu to bardzo dobrze. W takim razie nic nie stoi na przeszkodzie do tego, żeby zacząć zarabiać więcej.
  5. Jeśli natomiast podana przez Ciebie wartość jest zbliżona lub niższa od Twoich dochodów warto popracować na docenieniem siebie i zwiększeniem poczucia własnej wartości.

Ja po wykonaniu tego ćwiczenia uświadomiłam sobie, że wartość, jaką podałam jest bardzo zbliżona do moich rocznych dochodów. W tym momencie przestało mnie dziwić dlaczego  moje zarobki stoją w miejscu, mimo tego, że dużo pracuję i wciąż się rozwijam. Ja sama nie uważam, żebym zasługiwała na więcej. Mam dokładnie tyle, na ile wyceniam swoją pracę!

Okazuje się, że nie jestem odosobnionym przypadkiem. Zazwyczaj większość osób podaje kwotę zbliżoną do swoich zarobków. Wynik jest więc prosty: Energia – w tym przypadku pieniądze, które mamy do dyspozycji, odpowiadają naszemu poczuciu własnej wartości.

Zakrawa to trochę o prawo przyciągania, ale trudno temu zaprzeczyć. Nasza zewnętrzna rzeczywistość manifestuje nasze wewnętrzne przekonania czy tego chcemy, czy nie.

Jak docenić swoją wartość?

Przede wszystkim popracuj nad swoim poczuciem własnej wartości i naucz się bardziej doceniać siebie i swoją pracę. Warto też przyjrzeć się temu, co myślimy o sobie oraz temu, jaki jest nasz stosunek do pieniędzy. Czasem zmiana myślenia może spowodować wiele zmian w życiu. Warto od tego zacząć.

PS. Sama ze swojego doświadczenia wiem, że zmiana myślenia oraz głęboko zakorzenionych przekonań nie jest łatwa. Dlatego w kolejnych wpisach możesz liczyć na dawkę ćwiczeń, dzięki którym dowiesz się czy Twoje przekonania i stosunek do pieniędzy nie są głównym czynnikiem blokującym Cię przed osiągnięciem sukcesu zawodowego i lepszych zarobków. Jeśli okaże się, że tak, dostaniesz wskazówki, które pomogą Ci zmienić sposób myślenia.

Jestem ciekawa jakie są Wasze wnioski po wykonaniu tego ćwiczenia? Jak podana przez Was wartość ma się do rzeczywistych dochodów? Dajcie znać w komentarzach!