DBASZ O TO, CO NAJWAŻNIEJSZE?

jak-osiagnac-rownowage-w-zyciu

Realia dzisiejszego świata narzucają nam szybkie tempo życia. Żeby się do niego dostosować rzucamy się w wir pracy, goniąc za rzeczami materialnymi i nadając im pierwszorzędne znaczenie. Często jednak zapominamy przy tym, co tak naprawdę jest dla nas ważne. Nie dajemy sobie nawet możliwości do tego, żeby  przystanąć na chwilę i zastanowić się co daje nam radość i szczęście.

Dlatego postanowiłam przedstawić Ci pewną przypowieść. Być może już ją kiedyś czytałeś, ale to nic nie szkodzi. Według mnie warto ją sobie co jakiś czas przypominać…

Poniżej tekst przypowieści:

„Profesor filozofii stanął przed swoimi studentami i położył przed sobą kilka przedmiotów. Kiedy zaczęły się zajęcia, wziął spory słoik i wypełnił go po brzeg dużymi kamieniami. Potem zapytał studentów, czy ich zdaniem słój jest pełny, oni zaś potwierdzili. Wtedy profesor wziął pudełko żwiru, wsypał do słoika i lekko potrząsnął. Żwir oczywiście stoczył się w wolną przestrzeń między kamieniami. Profesor ponownie zapytał studentów, czy słoik jest pełny, a oni ze śmiechem przytaknęli. Profesor wziął pudełko piasku i wsypał go, potrząsając słojem. W ten sposób piasek wypełnił pozostałą jeszcze wolną przestrzeń.
Profesor powiedział: – Chciałbym, byście wiedzieli, że ten słój jest jak Wasze życie.

Kamienie – to ważne rzeczy w życiu: Wasza rodzina, Wasz partner, Wasze dzieci, Wasze zdrowie. Gdyby nie było wszystkiego innego, Wasze życie i tak byłoby wypełnione.

Żwir – to inne, mniej ważne rzeczy: pieniądze, mieszkanie lub auto.

Piasek – symbolizuje całkiem drobne rzeczy w życiu, w tym Waszą pracę.

Jeśli nie włożymy kamieni jako pierwszych później nie będzie to możliwe.
Jeśli najpierw napełnicie słój piaskiem, nie będzie już miejsca na żwir, a tym bardziej na kamienie. Tak jest też w życiu. Jeśli poświęcicie całą Waszą energię na drobne rzeczy, nie będziecie jej mieli na rzeczy istotne. Dlatego ważne jest, by zadać sobie pytanie: co stanowi kamienie w moim życiu? Następnie włożyć je jako pierwsze do słoja i dbać o nie. Zostanie Wam jeszcze dość czasu na pracę, dom zabawę, itd.

„Zważajcie przede wszystkim na kamienie – one są tym, co naprawdę się liczy. Reszta to piasek.

Mam nadzieję, że ten tekst pozwoli Ci zatrzymać się na chwilę i zastanowić się nad tym, co w Twoim życiu stanowi kamienie. Pielęgnuj je i poświęcaj im czas…

 

3 Comments

  1. Staram się jak mogę. Pielęgnuję, zauważam, chłonę, czuję, doceniam. Czasem wymaga to ode mnie przeorganizowania swoich myśli, bo bardzo łatwo jest zapędzić się i zatracić w tym co robimy na co dzień. Kamienie są dla mnie najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.