KOŁO ŻYCIA – ZADBAJ O HARMONIĘ

jak-zrobic-kolo-zycia

Większość z nas ciągle gdzieś goni. Jesteśmy przemęczeni, zapracowani i często niezadowoleni. Nie potrafimy zachować równowagi w naszym życiu. Najczęściej całą swoją uwagę poświęcamy pracy i robieniu kariery, albo odwrotnie, poświęcamy się dla rodziny i dzieci zapominając o sobie i o swoich ambicjach. Żyjemy tak intensywnie, że brakuje nam czasu na zastanowienie się dokąd w ogóle tak pędzimy.

Co zrobić żeby bardziej świadomie przeżywać swoje życie?

Warto przystanąć na moment i przyjrzeć się swojemu życiu. Zastanowić się, czy czegoś nam nie brakuje, czy jesteśmy zadowoleni ze wszystkich sfer swojego życia. Do tego celu warto wykonać pewne ćwiczenie. Być może część z Was już o nim słyszała, albo nawet je kiedyś robiła. Ćwiczenie to nazywa się: koło życia. Jest to narzędzie wykorzystywane bardzo często w coachingu. Pomaga ono sprawdzić swój poziom zadowolenia w poszczególnych sferach życia i uświadomić sobie co jest dla nas najważniejsze.

Wykonanie tego ćwiczenia może przynieść zaskakujące rezultaty, bo często nie jesteśmy świadomi, że w naszym życiu aż tak bardzo brakuje harmonii. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, na ile jesteśmy zadowoleni z poszczególnych obszarów w naszym życiu. Wykonanie tego ćwiczenia pozwala nam lepiej to sobie uświadomić. Możemy zacząć pracować nad obszarami, które wymagają większej uwagi. Bo w końcu, żeby koło mogło się toczyć potrzebuje równowagi. Warto popracować na tym, żeby poziom satysfakcji we wszystkich obszarach naszego życia był podobny. Nie musi koniecznie wynosić 100 %. Wystarczy, że będzie na poziomie ok 70%. Najważniejsze, żeby zachować równowagę i nie skupiać się za bardzo na jednych obszarów kosztem drugich.

Koło życia – jak wykonać to ćwiczenie?

W kole życia zaznaczonych jest 8 obszarów, stanowiących najważniejsze elementy Twojego życia.
Mogą nimi być (opcjonalnie możesz zmodyfikować te części, jeśli uznasz, że inne obszary są dla Ciebie naprawdę ważne:

Kariera/praca
Pieniądze
Zdrowie i sprawność fizyczna
Rodzina/przyjaciele
Miłość/partner
Rozwój osobisty/duchowy
Zabawa i odpoczynek
W 8 części wpisz inną ważną dla Ciebie sferę życia

bez tytułu

Przyjmując skalę od 0 w środku koła (brak satysfakcji) do 10 na obramowaniu koła (wysoki poziom satysfakcji) zaznacz Twój poziom zadowolenia w każdej ósemce. (Tutaj znajdziesz koło życia w wersji PDF: kolo zycia )

Kiedy już zaznaczysz swój poziom zadowolenia w każdym z obszarów odpowiedz sobie na kilka pytań:

 1. Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?
 2. Jak to, co dla Ciebie najważniejsze ma się do tego, co widzisz na swoim kole życia?
 3. Czy jesteś zadowolony z kształtu Twojego koła?
 4. Jakie są powiązania pomiędzy poszczególnymi obszarami?
 5. W których obszarach chciałbyś zwiększyć poziom swojego zadowolenia?
 6. Jaki poziom dla poszczególnych obszarów będzie dla Ciebie satysfakcjonujący?
 7. Co możesz zrobić żeby osiągnąć oczekiwany poziom satysfakcji?
 8. Jaki wpływ będzie mieć zwiększenie poziomu satysfakcji jednego z obszarów na pozostałe?
 9. Którym obszarem chcesz się zająć w pierwszej kolejności, aby obraz całego koła w Twoim przekonaniu poprawił się?
 10. Dlaczego wybrałeś akurat ten obszar?
 11. Jak będzie wyglądało Twoje życie, gdy zajmiesz się tym obszarem?

Następnie wypisz 3 rzeczy, które możesz zrobić, żeby podnieść poziom satysfakcji w obszarze, którym chcesz zająć się w pierwszej kolejności.

Warto zrobić to również dla kilku najważniejszych dla Ciebie obszarów, w których chciałbyś zwiększyć poziom swojego zadowolenia.

Wykonanie tego ćwiczenia może zająć trochę czasu, ale warto je wykonać, żeby przyjrzeć się swojemu życiu i popracować nad zwiększeniem równowagi w nim. Ja osobiście do momentu kiedy pierwszy raz wykonałam to ćwiczenie nie zdawałam sobie sprawy z tego, że jestem zadowolona tylko z kilku obszarów. Reszta wyglądała bardzo marnie. Teraz obraz mojego koła trochę się poprawił, ale i tak staram się nad nim pracować.
Was też gorąco do tego zachęcam.

 

P.S. Na moim blogu powstała nowa zakładka: Coaching/NLP, w której będę umieszczać różnego rodzaju ćwiczenia coachingowe, techniki NLP i inne ćwiczenia z zakresu rozwoju osobistego. Kiedy zakładałam tego bloga moim celem było dzielenie się tym, co mi pomogło w mojej osobistej zmianie i w odnalezieniu siebie. W związku z tym, że sama wykonywałam wiele takich ćwiczeń na początku na podstawie książek, a później na różnego rodzaju szkoleniach, doszłam do wniosku, że te narzędzia również powinny znaleźć się  na moim blogu. Może ktoś z Was również z nich skorzysta 🙂

 

 

12 Comments

 1. Już kiedyś robiłam sobie to ćwiczenie i powiem Ci, że ciężko jest być zadowolonym w równym stopniu z każdej z tych dziedzin. Mam wrażenie, że doba za krótka;-) Ale wierzę, że kiedyś uda mi się wreszcie porządnie zorganizować metodą prób i błędów. Na razie mam za mało czasu na życie towarzyskie oraz zabawę i odpoczynek. Próbowałam już piątkowych popołudni wolnych od obowiazków i to był naprawdę świetny pomysł – prawdziwy relaks i odstresowanie. Teraz dołożyłym tam jogę, myślałam, że to też relaks, ale mój organizm traktuje to jednak jako kolejny punkt do odfajkowania…

  • To prawda, trudno być zadowolonym w równym stopniu. Ja podobnie jak Ty mam problem z odpoczynkiem i zabawą. Zazwyczaj odkładałam to na później. I w ostateczności brakuje na to czasu. I też mam tendencje do traktowania wszystkiego jak zadanie do odfajkowania. Tylko, że na dłuższą metę tak się nie da. Odkąd wprowadziłam do swojego kalendarza godziny przeznaczone na relaks i spotkania ze znajomymi i zaczęłam czerpać z tego przyjemność czuję się zdecydowanie szczęśliwsza 😉 Relaks i zabawa też są potrzebne 🙂

 2. Bardzo chętnie wykonam to ćwiczenie. Muszę wygospodarować na nie chwilę i przede wszystkim czas tylko dla siebie. Ciekawe co mi wyjdzie, bo narazie odczuwam zadowolenie całkiem spore. Choć czasem bywa gorszy czas. Może dowiem sie dlaczego. 🙂 Bardzo chętnie będę zaglądać do tej nowej zakładki. Wszystko co jest zwiazane z rozwojem osobistym i co sprawia, że mogę się udoskonalać przyciągam jak magnes. Równowaga jest w życiu bardzo ważna. Czasem potrzebujemy takich bodźców, a za jakiś czas inne są nam bardziej potrzebne, żeby odczuwac satysfakcję.

  Świetny tekst Sylwia! 🙂 Czekam na następne!

  • Ćwiczenie polecam 🙂 jak zresztą inne. Warto poznać lepiej siebie i pracować nad obszarami, które są nasza słabszą stroną:)

 3. Świetne ćwiczenie, muszę je w weekend wypróbować. Do zakładki coachingowej chętnie będę zaglądać, ponieważ uwielbiam taka tematykę. A ja chciałam zaprosić Cię wraz z Twoim artykułem dzisiaj na moje Linkowe Party. To świetna okazja, żeby zaprezentować swój blog szerszej publiczności, a także na poznanie ciekawych osób i przeczytanie interesujących artykułów. Będzie mi miło jak wpadniesz:).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.