NAUCZ SIĘ WYBACZAĆ

jak-nauczyc-sie-wybaczac

Zbliża się koniec roku. W tym czasie wielu z nas podsumowuje mijające dwanaście miesięcy. Zastanawiamy się nad tym, co zmieniło się w naszym życiu, co osiągnęliśmy, a co straciliśmy. Często uświadamiamy sobie również, że nosimy w sobie żal i urazę do ludzi, którzy w jakiś sposób nas skrzywdzili. Zdarza się, że nie pozwalamy odejść poczuciu krzywdy, podsycając w sobie nienawiść i chęć zemsty.

Bardzo trudno jest komuś wybaczyć, zwłaszcza jeśli bardzo przez tę osobę cierpieliśmy. Równie trudno jest wybaczyć sobie popełnione błędy oraz krzywdy, jakie wyrządziliśmy. Jednak tylko kiedy pozwolisz przeszłości odejść i nauczysz się wybaczać będziesz mieć szansę poczuć się naprawdę szczęśliwym.

Dlatego proponuję Ci zastosować się do poniższych wskazówek. Wykonanie ich pozwoli Ci uporać się z żalem i nienawiścią oraz pozytywnie wpłynie na jakość twojego życia:

Wybacz ludziom, którzy Cię zranili i do których czujesz żal

Nie pałaj chęcią zemsty i nie życz im źle, bo myśląc w ten sposób najbardziej krzywdzisz samego siebie. Jeśli masz taką możliwość, powiedz im o tym, że im wybaczasz. Zrób to zwłaszcza, jeśli zranił Cię ktoś z twoich bliskich, rodziny, przyjaciół. Dzięki temu pozwolisz odejść przeszłości i dasz wam szansę na odbudowanie relacji i cieszenie się tym, co jest teraz. Wybacz również tym, którzy już zniknęli z twojego życia. Nie pielęgnuj w sobie żalu i poczucia krzywdy. Każda nawet najgorsza sytuacja niesie ze sobą jakąś wartość. Skup się na tym, co ci to dało, nie skupiaj się na tym, co straciłeś.

Zastanów się komu wyrządziłeś jakąś krzywdę

I przyznaj się do tego po pierwsze przed samym sobą. Jeśli masz taką możliwość postaraj się ją naprawić swoje winy.

Szanuj siebie i szanuj innych

Nie rób nic, czym mógłbyś kogoś urazić, zdenerwować lub skrzywdzić. Naucz się również przepraszać, jeśli zdarzy ci się powiedzieć lub zrobić coś, co mogłoby kogoś zranić.

Jeśli ktoś będzie miał do ciebie bezpodstawne pretensje nie broń na siłę swojej pozycji i nie kłóć się z nim

Każdy z nas jest inny i może w różny sposób odbierać te same rzeczy. Być może to co zrobiłeś lub powiedziałeś w jakiś sposób go uraziło, mimo, że nie zdajesz sobie z tego sprawy. Przyznaj mu rację i przeproś.

 

Naucz się wybaczać sobie i innym oraz przyznawać się do błędów. Nie chowaj urazy i nie miej żalu. Pamiętaj, że podsycanie nienawiści i pałanie chęcią zemsty jest działaniem skierowanym przeciwko samemu sobie. To tak jakbyś wziął do jednej ręki pistolet i strzelił w swoją drugą rękę, bo jej nie lubisz. Ucząc się wybaczać innym, wybaczasz również sobie. Już dziś usiądź, zastanów komu powinieneś wybaczyć i zrób to. Oczyść swoje serce i pozwól sobie wejść w Nowy Rok bez negatywnych emocji i żalu.

 

5 Comments

  1. Poruszyłaś bardzo ważny temat. Wybaczenie pozwala zamknąć temat na zawsze oraz uwalnia nas od negatywnych emocji. Powinniśmy myśleć o tym zawsze, ale święta to dobry czas dla tych najbardziej opornych, aby coś zrozumieć 🙂 Taka zmiana na pewno przyniesie nam same dobre rzeczy. Pozdrawiam.

  2. Dobry temat. Wybaczenie to ciężka sprawa i faktycznie trzeba usiąść i przemyśleć swoje postępowanie. Postawić się na miejscu drugiej osoby i poczuć się jak ona. Trzeba zrozumieć. No i oczywiście potrzeba też czasu, bo nic się od tak nie staje. 🙂

  3. Warto wybaczać tym, którzy na to zasługują, ale przede wszystkim musimy wybaczać sobie… 🙂 Że zdarzy nam się zbłądzić i to normalne.

  4. „Przyznaj mu rację i przeproś.” Czy bez zrozumienia przeprosiny się liczą?:) Nie że jestem za kłótnią, bo wolę wyjaśnienie swoich emocji, ale jest to niezwykle trudne.

    A wybaczanie.. bardzo trudna sprawa, która wymaga czasu:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.