WSZYSCY POPEŁNIAMY BŁĘDY

jak-wybaczyc-sobie-popelnione-bledy

Zdarza Ci się podjąć decyzję, której później żałujesz? Zastanawiasz się co by było, gdybyś postąpił inaczej? Katujesz się poczuciem winy za popełnione błędy? A może zrzucasz odpowiedzialność na kogoś innego? Witaj w klubie. Nie tylko Ty miewasz takie myśli. Zdarzają się każdemu z nas.

Błędy i porażki są nieodłącznym elementem naszego życia.

Jeśli jesteś perfekcjonistą tak jak ja, to z pewnością często masz do siebie żal, że zrobiłeś coś niewystarczająco dobrze i szukasz winy w sobie. Ja kiedy popełnię jakiś błąd rozbieram swoje działanie, które do niego doprowadziło na czynniki pierwsze i wyszukuję tych elementów, które zrobiłabym źle. I teoretycznie nie ma w tym nic złego. Dobrze wiedzieć co zrobiło się źle, zastanowić się co lepiej sprawdziłoby się w danej sytuacji i w przyszłości, kiedy będziemy mieć do czynienia z podobną sprawą skorzystać z wyciągniętych wniosków. Tak powinniśmy podchodzić do swoich błędów i porażek. Jednak najczęściej jest zupełnie inaczej.

Jak reagujemy na popełnione błędy?

Kiedy popełnimy jakiś błąd najczęściej reagujemy na jeden z dwóch sposobów. Możemy w kółko myśleć o tym, co zrobiliśmy źle, mieć do siebie żal, być na siebie źli i wręcz stwierdzić, że jesteśmy beznadziejni. Możemy też nie dopuszczać do siebie myśli, że coś zrobiliśmy źle i szukać winy w innych ludziach, w sytuacji kraju, w polityce, w tym, że świat jest niesprawiedliwy i w czymkolwiek innym. Ja zaliczam się do pierwszej grupy osób. A przynajmniej zaliczałam. Bo dziś staram się patrzeć inaczej na swoje porażki. Odbierać je jako lekcję i nowe doświadczenie. Ale mimo to nadal czasem gdzieś z tyłu głowy słyszę głos, który mówi mi, że powinnam robić wszystko dobrze. Jednak wiem, że tak się nie da. Musiałabym być robotem, a nie człowiekiem. A człowiek jest istotą omylną.

Wiecie, że statystyki pokazują, że 70 procent podejmowanych przez ludzi decyzji okazuje się błędnych. Liczba jest przerażająca prawda? Jednak fakt, że większość podejmowanych przez nas decyzji jest zła nie świadczy o tym, że całe nasze życie musi być pasmem błędów i porażek. Taki scenariusz może się wydarzyć jeśli masz negatywne spojrzeniem na świat i wydaje Ci się, że nie masz wpływu na to co dzieje się w Twoim życiu. Wychodząc z takiego założenia trudno Ci będzie wyciągać wnioski i patrzeć w przyszłość. Twoja uwaga będzie skupiona na przeszłości, na rozpamiętywaniu i na poczuciu beznadziejności.

Co można zrobić aby zmienić ten stan rzeczy i nauczyć się radzić sobie z popełnionymi błędami we właściwy sposób?

  • jesteś tylko człowiekiem i masz prawo do popełniania błędów. Pozwól sobie na nie, bo one nie są niczym złym,
  • pamiętaj, że w momencie podejmowania decyzji dokonujesz najlepszego wyboru z możliwych. Działasz w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie i na tej podstawie oceniasz sytuację. W tym momencie nie możesz przewidzieć tego, co wydarzy się w przyszłości.
  • popracuj nad swoim wewnętrznym krytykiem, który sprawia, że czujesz się winny za każdym razem, kiedy popełnisz błąd. O tym co może Ci w tym pomóc przeczytasz tutaj [KLIK]
  • pamiętaj, że każdy bez wyjątku zasługuje na szczęście i każdy ma w sobie siłę, aby o to szczęście zawalczyć. Jednak aby to zrobić musisz uwierzyć, że tylko Ty decydujesz o swoim życiu.
  • wyciągaj wnioski z porażek, ale nie rozpamiętuj ich latami. Nie jesteś jedyną osobą która popełnia błędy,
  • Jeśli podejmiesz złą decyzję nie obwiniaj się i nie tkwij w niedogodnej dla Ciebie sytuacji uznając, że nic nie możesz zrobić. Szukaj sposób na to aby złagodzić skutki tej decyzji lub aby ją naprawić,
  • naucz się wykorzystywać porażki do pracy nad sobą, postaraj się zmienić nastawienie i szukać pozytywów w każdej negatywnej sytuacji.

Umiejętność uczenia się na błędach jest niezwykle ważna w naszym życiu. Dzięki temu stajemy się bardziej odporni i unikamy podobnych błędów w przyszłości. Najważniejsze to zrozumieć, że popełniony błąd to nie koniec świata i nie obierać go osobiście. Ilość porażek jakie ponosimy w życiu nie świadczy o tym, że jest coś z nami nie tak. Ludzie sukcesu również popełniają mnóstwo błędów. Tylko dla nich porażka to nie kara, a rodzaj daru, który może uchronić ich przed czymś gorszym lub znaleźć jeszcze lepsze rozwiązania. I w ten sposób warto podchodzić do popełnionych przez siebie błędów.


Dziękuję, że jesteś.

Jeśli spodobał Ci się wpis zapraszam Cię do tego, żebyśmy pozostali w kontakcie. Żeby mieć dostęp do wszystkich aktualności możesz polubić mój Fanpage na Facebooku,  profil na Google plus oraz śledzić bloga na Bloglovin.