KSIĄŻKI, KTÓRE ZMIENIŁY MOJE ŻYCIE

książki zwiększające poczucie własnej wartości

Dziś postanowiłam przedstawić Wam trzy książki, które w znaczny sposób wpłynęły na moje życie. Książki, które otwarły mi oczy na wiele spraw, które pozwoliły mi lepiej poznać siebie i zmienić nastawienie.

To pozycje, które polecam każdemu, kto chce rozpocząć pracę nad sobą i wzmocnić swoje poczucie własnej wartości. Oczywiście trzeba też mieć świadomość, że samo przeczytanie książki, nawet najlepszej na świecie niewiele zmieni, jeśli sami nie podejmiemy decyzji o tym, że chcemy zacząć wprowadzać zmiany w swoim życiu.

Na początek wybrałam trzy moje ulubione książki. Gdyby każdy człowiek je przeczytał i wdrożył w swoje życie chociaż połowę przedstawionych tam zasad, wszyscy bylibyśmy o wiele szczęśliwsi.

Książki, które zmieniły moje życie:

„ODRODZENIE FENIKSA” Nikodem Marszałek

To jedna z pierwszych  książek w tematyce rozwoju osobistego, po którą sięgnęłam. Ta książka nie jest niczym innym jak skróconą wersją znanego bestsellera „Obudź w sobie Olbrzyma” Anthonego Robbinsa, którą również bardzo polecam. Jednak książka Robbinsa jak na początek może wydać się zbyt długa i rozwlekła, dlatego zdecydowanie bardziej polecam zacząć od książki „Odrodzenie Feniksa”. Jest kilka razy krótsza, a zawiera najważniejsze wątki zawarte w „Obudź w sobie Olbrzyma”.

Dlaczego „Odrodzenie Feniksa” zmieniło moje życie?

Bo otwarło mi oczy na wiele spraw i pozwoliło lepiej poznać siebie. Uświadomiłam sobie jak błędne było moje myślenie i jak bardzo ważne jest to, żeby je zmienić. Książka zawiera sporą dawkę różnego rodzaju ćwiczeń, które koniecznie trzeba wypełnić. I to nie w myślach, tylko skrupulatnie,  z zeszytem i długopisem w ręku. Mnie wypełnienie wszystkich ćwiczeń zajęło trochę czasu, jednak z perspektywy lat mogę stwierdzić, że było warto. Dzięki tym ćwiczeniom dowiedziałam się wiele o sobie, zrozumiałam co mnie blokuje i czego pragnę. Zaczęłam pracować nad swoimi ograniczeniami i zmieniać swoje myślenie na swój własny temat.

Plusem tej książki jest też to, że zostawia po sobie pewien niedosyt. Po jej przeczytaniu poczułam, że chcę lepiej poznać siebie, że chcę pracować nad swoimi ograniczeniami i negatywnymi przekonaniami. Poczułam też potrzebę pogłębienia tematu, dlatego kolejną książką, jaką przeczytałam po „Odrodzeniu Feniksa”, była książka „Obudź w sobie Olbrzyma”, która jeszcze bardziej pomogła mi zrozumieć siebie.

„Odrodzenie Feniksa” możesz znaleźć tutaj: książka | ebook

„CZTERY UMOWY” Don Miguel Ruiz

Fajna, krótka i niesamowicie mądra książka. To rodzaj przewodnika, który prowadzi do wolności duchowej oraz lepszego zrozumienia i zaakceptowania siebie. Książka z pozoru o rzeczach oczywistych, jednak jak to wygląda w życiu, właśnie tych najbardziej prostych i oczywistych rzeczy zazwyczaj w ogóle nie zauważamy. A szkoda, bo sami siebie ograniczamy. A wystarczy wyzbyć się utartych schematów myślenia, żeby pozwolić sobie na szczęście.

W tym celu Autor książki proponuje, żeby każdy z nas zawarł sam ze sobą cztery umowy:

Umowa 1: Bądź nieskazitelny w słowach

Umowa 2: Nie bierz niczego do siebie

Umowa 3: Nie zakładaj niczego z góry

Umowa 4: Rób wszystko najlepiej jak potrafisz

Nie będę tutaj opisywać każdej z tych umów. W tym celu najlepiej przeczytać książkę 🙂 Mogę napisać tylko, że ta książka pozwoliła mi wiele zrozumieć. Uświadomiłam sobie, że ja też żyłam wg utartych schematów, które powstały gdzieś w dzieciństwie, których kurczowo się trzymałam, a które tak naprawdę nie były nawet moje. Każdy z nas tak żyje. Każdemu z nas wydaje się też, że musi być „jakiś”. Co gorsza staramy się sprostać naszym wymaganiom. A to prowadzi do wielu rozczarowań i konfliktów. Zwłaszcza, że mamy też wiele błędnych, głęboko zakorzenionych przekonań, które wpływają nie tylko na nas, ale też na nasze relacje z innymi ludźmi.

Wprowadzenie w życie „czterech umów” pozwoliło mi zupełnie inaczej spojrzeć na siebie, na moje życie i na innych ludzi. Pozwoliło mi dostrzec to, czego nie widziałam wcześniej. To zdecydowanie jedna z moich ulubionych pozycji.

„Cztery Umowy” możesz znaleźć tutaj: książka | ebook

„ŚCIEŻKA MIŁOŚCI” Don Miguel Ruiz

Kolejna pozycja autorstwa Don Miguela Ruiza. Podobnie jak poprzednia jest krótka i pisana bardzo prostym językiem. Tym razem to książka o związkach. Związkach zarówno z innymi ludźmi, jak i o najważniejszym związku, jaki tworzymy w życiu – związku z samym sobą. Relacji, o której bardzo często zapominamy, a to ona jest podstawą do tworzenia związków z innymi ludźmi.

Książka pozwala nam spojrzeć w głąb siebie i odnaleźć tam równowagę i szczęście. Autor uświadamia nam jak bardzo kierujemy się strachem, przenosimy odpowiedzialność na innych i szukamy miłości na zewnątrz. Pokazuje nam, że to wszystko mamy w sobie. Uświadamia nam również jak wiele błędów popełniamy w relacjach ze sobą oraz naszymi bliskimi i uczy nas jak tych błędów unikać.

Czytając tę książkę nieraz pukałam się w głowę, bo uświadamiałam sobie pułapki myślenia, w jakie wpadłam i błędy, które popełniałam w swoich relacjach z innymi. Zrozumiałam też, że stworzenie pełnej, szczerej i trwałej relacji nie jest aż tak trudne, jeśli tylko człowiek wyzbędzie się błędnego myślenia i zacznie zupełnie inaczej postrzegać siebie i ludzi.

„Ścieżkę miłości” możesz znaleźć tutaj: książka | ebook

Tego rodzaju poradniki poszerzają perspektywę, pozwalają otworzyć się na inne, bardziej pozytywne myślenie, zwiększyć swoje poczucie własnej wartości. Inspirują i motywują się do działania. Jednak, żeby coś z nich wyciągnąć dla siebie nie wystarczy ich raz przeczytać i rzucić w kąt. Trzeba skrupulatnie wykonać wszystkie zawarte w nich ćwiczenia i wyciągnąć wnioski. I co najważniejsze, trzeba zacząć wdrażać je w życie. Warto też wracać do tych książek, zwłaszcza w chwilach zwątpienia i kryzysu, bo wtedy najłatwiej wrócić do utartych schematów myślenia.

Oprócz wyżej wymienionych pozycji z czystym sercem mogę polecić Wam też kilka innych, co z pewnością za jakiś czas zrobię. Mam nadzieję, że jeśli pozytywnie wpłynęły na moje życie, posłużą również Wam.

A Wy znacie którąś z wymienionych przeze mnie książek? Jakie są Wasze wrażenia na ich temat?

A jakie książki wpłynęły na Wasze życie?