Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważna w życiu jest umiejętność nawiązywania kontaktów oraz skutecznego komunikowania się. Ma ona kluczowe znaczenie nie tylko w kontaktach osobistych, ale również w biznesie. W dzisiejszym artykule przedstawię kilka prostych wskazówek, które pozwolą ci łatwiej nawiązywać znajomości oraz zyskać sympatię ludzi.
Wielu z nas miewa problemy z nawiązywaniem rozmowy. Często chcemy coś powiedzieć, jednak nie zawsze wiemy co. Wydaje nam się, że jeśli zapytamy o coś banalnego wyjdziemy na głupka. Spinamy się, stresujemy i myślimy o tym, żeby dobrze wypaść. Czasem próbujemy stać się kimś, kim nie jesteśmy w obawie przed ośmieszeniem lub odrzuceniem. A to nie o to chodzi. Nie trzeba być doskonałym, żeby zyskać sympatię innych ludzi. Wręcz przeciwnie. Zaczynając z kimś rozmowę nie trzeba od razu poruszać żadnych mądrych lub ważnych tematów. Wystarczy zacząć od zwykłej „małej pogawędki” dla przełamania lodów. Temat może być trywialny. Ważne, żeby nie skupiać się za bardzo na tym jak wypadniesz i co ktoś o tobie pomyśli oraz zastosować się do kilku zasad, które nieco przybliżę w dalszej części artykułu.
Skup swoją uwagę na rozmówcy
Spraw, żeby druga osoba zaczęła mówić o sobie. To najlepszy sposób żeby przełamać lody i zyskać sympatię ludzi oraz zaufanie. Prawda jest taka, że ludzie są z natury egoistami. Interesują się przede wszystkim sobą i swoim życiem. Interesując się drugą osobą sprawiasz, że zaczyna się ona otwierać na rozmowę i na ciebie. Dlatego warto zaczynać rozmowę pytając swojego rozmówcę o niego. Można zacząć od rzeczy banalnych, typu: „skąd pochodzisz?”, „jak lubisz spędzać wolny czas?”, „jak ci się tutaj podoba?”. Postaraj się zwracać uwagę na zainteresowania rozmówcy. Używaj pytań: dlaczego? Gdzie? W jaki sposób? Jeśli ktoś np. powie ci, że ma działkę za miastem, na której lubi spędzać letnie popołudnia, zapytaj go o więcej szczegółów. Dowiedz się, gdzie jest ta działka? Jak długo ją ma? Czy coś na niej hoduje? Pokaż twojemu rozmówcy, że jesteś nim zainteresowany.
Unikaj zbytniego mówienia o sobie
Wracając do poprzedniego przykładu, na informację rozmówcy o jego działce nie odpowiadaj, że ty masz domek w górach. Nikt nie lubi rozmawiać z kimś, kto się przechwala lub snuje monologi. Dlatego w kontaktach z innymi ludźmi pamiętaj o jednej zasadzie: mów o sobie wtedy, kiedy zostaniesz do tego zachęcony lub o to poproszony. Jeśli twój rozmówca będzie zainteresowany twoją osobą na pewno poprosi cię, żebyś opowiedział o sobie. Wtedy odpowiadaj na pytania i udziel informacji na swój temat, jednak pamiętaj, żeby zaraz po tym skierować uwagę w stronę rozmówcy.
Używaj techniki „ja również”
Prawda jest taka, że lubimy ludzi, którzy się z nami zgadzają, mają podobne poglądy i zainteresowania. Warto wykorzystać to w budowaniu relacji z innymi. Jeśli masz podobne doświadczenia do swojego rozmówcy, lubicie te same rzeczy lub zgadzasz się z czymś co mówi, powiedz mu to. Nie bój się używać zwrotów typu: „zgadzam się”, „ja również to lubię”, „jestem w tym do ciebie podobny”. Kiedy na przykład twój rozmówca powie ci, że pracował za granicą, a ty również, nie wahaj się podzielić z nim swoimi doświadczeniami.
Nie bądź marudą
Osoby, które narzekają lub liczą na współczucie innych nie należą do tych, z którymi lubi się spędzać czas. Dlatego, jeśli masz jakieś problemy nie zadręczaj nimi wszystkich wokół. Mówienie o swoim cierpieniu i użalanie się nad sobą nie czyni z nikogo bohatera. Wokół jest wystarczająco dużo negatywnych informacji.
Nie żartuj sobie z innych
Wiele osób żartuje sobie z rozmówcy myśląc, że w ten sposób pochwali się swoim poczuciem humoru i błyskotliwością. Niestety prawda jest zupełnie inna. Nikt nie lubi słuchać żartów na swój temat lub sarkastycznych uwag. Nawet jeśli wypowiadane są dla zabawy wpływają na obniżenie samooceny osoby do której są kierowane. Dlatego jeśli nie chcesz nikogo urazić i zdobyć sympatię innych unikaj żartów na ich temat oraz wyśmiewania.
Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek twoje szanse na nawiązanie nowych znajomości oraz wzbudzenie sympatii z pewnością wzrosną. Pamiętaj przy tym, żeby być szczerym w stosunku do twojego rozmówcy oraz samego siebie. Skup się na drugiej osobie i pozostań przy tym sobą.