10 WSKAZÓWEK JAK SIĘ SKUTECZNIE ZMOTYWOWAĆ

jak-sie-skutecznie-zmotywowac

Masz mnóstwo planów, postanawiasz sobie jak i kiedy je zrealizujesz, a gdy masz się już do nich zabrać tracisz zapał? Nie wiesz jak się skutecznie zmotywować?


Takie odkładanie i rezygnacja zdarza się każdemu z nas i dotyczy zarówno drobnych czynności, jak i ważnych spraw w naszym życiu. Tylko co zrobić, żeby poczuć w sobie motywację? Może pomóc Ci w tym zastosowanie się do kilku wskazówek.

Jak się skutecznie zmotywować?

1. Zastanów się co chcesz osiągnąć

A następnie dobrze sformułuj cel – niech będzie konkretny, pozytywny i realny do wykonania. Największym błędem jest ustalanie zbyt wielu celów do zrealizowania jednocześnie lub takich, które trudno wykonać. Jeśli weźmiesz sobie za dużo na głowę szybko się zniechęcisz i poczujesz się przytłoczony.

2. Co Ci da realizacja celu?

Odpowiedz sobie na pytanie dlaczego chcesz osiągnąć cel oraz zastanów się, jakie będziesz mieć korzyści, kiedy już uda Ci się zrealizować to co sobie założyłeś. Wizja efektu końcowego twojej pracy będzie dobrym motywatorem.

3. Zacznij działać krok po kroku

Jeśli np. chcesz ważyć mniej i postanowisz sobie, że zaczniesz ćwiczyć, nie wymagaj od siebie tego, że już pierwszego dnia wykonasz 1,5 godzinny trening. Zacznij małymi krokami. Wypróbuj różne rodzaje ćwiczeń i znajdź coś, co sprawi Ci przyjemność. Testuj, baw się przy tym i stopniowo zwiększaj intensywność. I pamiętaj, że: „nie od razu Rzym zbudowano”

4. Podziel się swoimi planami z innymi

Kiedy publicznie zobowiążesz się do zrealizowania jakiegoś celu będziesz mieć większą mobilizację do działania. W końcu nie chcesz zawieść innych lub wyjść na kogoś kto dużo gada a mało robi.

5. Poszukaj inspiratora

Znajdź kogoś komu udało się osiągnąć to z czym Ty się zmagasz. Obserwuj tę osobę, zobacz co ona zrobiła żeby oź siągnąć cel. Jeśli jej się udało to Tobie również się uda.

6. Znajdź wsparcie

Znajdź kogoś ze Twojego otoczenia, która będzie Cię wspierać i motywować lub poszukaj innych osób, które mają podobne cele jak Ty. Będziecie mogli się wzajemnie zachęcać do działania. Poza tym poczucie naturalnej rywalizacji również działa mobilizująco – w końcu nie chcesz być gorszy.

7. Wizualizuj

Wizualizacja celu jest fajnym zajęciem i działa mobilizująco. Wyobraź sobie efekt końcowy Twojej pracy. Np. jeśli Twoim celem było schudnięcie wyobraź sobie siebie w nowym ciele, jak wyglądasz, jak się czujesz, w co się ubierasz. Możesz też poszukać zdjęcia osoby o wymarzonej przez Ciebie sylwetce, a następnie przerobić to zdjęcie wstawiając w nie swoją twarz. Wydrukuj je i powieś gdzieś, najlepiej na lodówce. Taki zabieg z pewnością przyniesie pozytywne rezultaty;)

 

just-do-something-370229_1280

8. Nie odkładaj niczego na później

Czasem trudno się zmobilizować do robienia rzeczy, na które nie zawsze mamy ochotę, jednak kiedy spróbujesz i wykonasz swój plan poczujesz ogromną satysfakcję. Jeśli czujesz, że to co masz do wykonania Cię przerasta spróbuj podzielić to zadanie na mniejsze części i zacznij od najważniejszej z nich. Później pójdzie już z górki.

9. Nie zniechęcaj się

Nie oczekuj od razu wielkich efektów. Na wszystko potrzeba czasu i pracy. Czasem musisz uzbroić się w odrobinę cierpliwości.

10. Nagradzaj się

Ustal sobie, że za osiągnięcie jakiś cząstkowych celów lub zrobienie rzeczy, do których trudno było Ci się od dłuższego czasu zabrać dasz sobie jakąś małą nagrodę lub sprawisz sobie jakąś przyjemność. To zachęci Cię do działania.

 
Tak naprawdę najczęściej odkładamy coś na później, dlatego, że kojarzy nam się to z czymś niemiłym i nieprzyjemnym. Zastosowanie się do powyższych wskazówek pomoże Ci przełamać to wrażenie. Działaj małymi kroczkami i szukaj przyjemności w tym co robisz.

„Ludzie, którzy nie potrafią się zmotywować, muszą zadowolić się miernością, niezależnie od tego, jak bardzo są utalentowani”.
Andrew Carnegie

A Ty masz swoje sprawdzone sposoby na to, jak się skutecznie zmotywować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *