JAK OSIĄGNĄĆ CELE ?

jak-zrealizowac-swoje-cele

Niedawno pisałam o tym, co zrobić, żeby marzenia stały się rzeczywistością. Jednym z kluczowych elementów realizacji marzeń jest precyzyjne określenie celów i pragnień, jakie chcemy osiągnąć. W dzisiejszym artykule skupię się na tym, w jaki sposób zdefiniować cele, żeby mieć siły i motywację do tego, by je osiągać.

Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić to uświadomić sobie, jakie są twoje cele. Jeśli wykonałeś ćwiczenie, które opisałam w poście: co zrobić, żeby marzenia stały się rzeczywistością z pewnością już wiesz, co chcesz osiągnąć. Być może nawet zacząłeś realizować jakieś swoje marzenia. Jeśli jeszcze nie wykonałeś tego ćwiczenia nic straconego, możesz zrobić to teraz. Mam dla Ciebie wyzwanie na nadchodzące dni, które pozwoli ci uświadomić sobie czego naprawdę chcesz. Na czym polega wyzwanie?

W ciągu najbliższych czterech dni znajdź chwilę czasu, żeby wyznaczyć swoje cele. Każdego dnia zdefiniuj po kilka celów w poniższych kategoriach:

Dzień 1 – cele osobiste

Zdecyduj, kim chciałbyś być. Jakie umiejętności chciałbyś posiadać? Co chciałbyś osiągnąć? Z jakimi ludźmi chciałbyś przebywać? Jakie relacje chcesz z nimi tworzyć?

Dzień 2 – cele związane ze zdrowiem

Zastanów się jak chcesz wyglądać? Ile chcesz ważyć? Jakie efekty chcesz osiągnąć? Może chcesz rzucić palenie? Przejść na zdrowy styl życia?

Dzień 3 – cele związane z pracą i pieniędzmi

Określ czym chcesz się zajmować zawodowo? Jaką pracę chcesz wykonywać? Ile chcesz zarabiać?

Dzień 4 – cele związane z przyjemnościami

Zastanów się co chciałbyś kupić? Gdzie chciałbyś pojechać? Jakie przygody chciałbyś przeżyć?

 

Wszystkie cele zapisz na kartce. Wyznaczając je nie myśl o tym, czy na chwilę obecną jesteś w stanie je osiągnąć. Skup się na tym, czego naprawdę chcesz, nieważne czy wydaje ci się to możliwe czy nie. Pod każdym z celów zapisz dlaczego chcesz go osiągnąć? Co zyskasz kiedy uda ci się go zrealizować? Każdemu celowi wyznacz dokładny czas na jego wykonanie. Niektóre cele będą krótkoterminowe, inne długoterminowe. Zapisz termin realizacji. Następnie spośród powyższych kategorii wybierz po jednym celu, który chcesz zrealizować w ciągu najbliższego roku. Zapisz dlaczego właśnie ten cel wybrałeś i dlaczego chcesz go osiągnąć. Niech cele, które wybrałeś będą dla ciebie inspirujące, skup się na rzeczach, których niezwykle pragniesz i które będą mogły zmienić twoje życie.

Co da Ci taka strategia?

Skupienie się na swoich celach sprawia, że zaczynasz dostrzegać i przyciągać do siebie rzeczy i ludzi, którzy mogą pomóc ci je zrealizować. Żeby zwiększyć możliwość warunkowania własnego umysłu każdego dnia myśl o swoich celach. Najlepiej wypisz je na kartce i umieść w miejscu, w którym będziesz je codziennie widział.

Zrób mały krok do realizacji celu

Każdy cel wymaga działania, które pozwoli ci go osiągnąć. Zastanów się, co możesz zrobić już dzisiaj, żeby przybliżyć się do swojego celu. Wyobraź sobie jak czułbyś się, gdybyś za rok osiągnął cele, które sobie ustaliłeś.
Zacznij działać i weryfikuj swoje kroki. Jeśli coś nie przynosi rezultatu zastąp to działanie czymś innym. Pomyśl też o swoich działaniach w przeszłości. Zastanów się dlaczego nie przybliżyły cię do twoich pragnień. Co robiłeś źle? Co możesz zmienić, żeby zrealizować swoje cele w przyszłości?

Przyjrzyj się temu co o sobie myślisz

Ustalenie celów to pierwszy krok. Żeby coś osiągnąć musisz zmienić też normy jakie przyjąłeś w swoim życiu za słuszne. Większość z nas w dzieciństwie i we wczesnej młodości zdefiniowała kim jest. Na podstawie własnych doświadczeń zadecydowaliśmy też co jest dobre, a co złe. Zastanów się, czy to co o sobie myślisz jest zgodne z teraźniejszością? Czy naprawdę chcesz być taki, za jakiego się aktualnie uważasz?

Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale jeśli będziesz mówić o sobie, ze jesteś gruby zawsze taki będziesz. Jeśli uważasz, że jesteś palaczem, nie przestaniesz palić papierosów. Jeśli uważasz, że jesteś nudny nigdy nie odważysz się na to, żeby zrobić coś zwariowanego, szalonego. Pamiętaj: Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś. Dlatego przyjrzyj się temu, co o sobie myślisz i zaktualizuj swoje zdanie o sobie samym. Przestań używać określeń, które nie pozwalają ci zmienić swojego życia i osiągnąć swoich celów. Zamiast tego określ dokładnie jaki chcesz być. Wyobraź sobie jakie cechy chcesz posiadać, jak chcesz wyglądać, jak bardzo chcesz być pewny siebie, atrakcyjny? Opisz dokładnie jakie cechy posiada osoba, którą chcesz się stać. I zacznij myśleć o sobie jako o tym, kim chcesz być. Odrzuć stare schematy w jakich się zamknąłeś i zastanów się co możesz zrobić, żeby stać się tą najlepszą wersją siebie. Zacznij pracować nad tymi cechami.

Przyjrzyj się ludziom w swoim otoczeniu

Jeśli chcesz zmienić swoje życie i zrealizować swoje plany będziesz musiał też przyjrzeć się ludziom, którymi się otaczasz. Zastanów się czy wśród twoich znajomych nie ma kogoś, kto ciągnie cię w dół? Kogoś, kto obniża twoje poczucie własnej wartości? Kogoś kto próbuje cię stłamsić, uzależnić od siebie, sprawić, że poczujesz się gorszy? Wiesz, mówią, że człowiek jest wypadkową pięciu osób, z którymi najczęściej spędza czas. Dlatego zwróć uwagę na to, jakimi ludźmi się otaczasz. Ogranicz kontakty z tymi, którzy cię ograniczają i którzy nie są ci życzliwi. Spędzaj więcej czasu z ludźmi, którzy są ambitni, szczerzy, pracowici, którzy mogą cię czegoś nauczyć i zmobilizować do działania. Wybieraj sobie znajomych mądrze i z korzyścią dla obu stron.

 

Praca nad osiągnięciem celów nie jest łatwa. Zwłaszcza z początkiem roku stawiamy sobie mnóstwo celów do wykonania, jednak najczęściej po paru tygodniach nasz zapał słabnie. Jednak tak nie musi być. Jeśli wybierzesz sobie kilka najważniejszych dla ciebie celów na ten rok i zaczniesz sukcesywnie działać w kierunku ich realizacji masz ogromne szanse na sukces. Najważniejsze, żebyś wiedział czego chcesz i dlaczego. Musisz mieć silny powód, a twoje cele muszą wywoływać u ciebie ekscytację i radość na samą myśl o ich realizacji. Jeśli odczuwasz bardzo silną chęć osiągnięcia czegoś będziesz miał też motywację, żeby to zdobyć. Skup się na tym i zawalcz o to, czego pragniesz.

 

A Ty masz jakiś skuteczny sposób wyznaczania i realizacji swoich celów? Podziel się nim w komentarzu.

 

10 Comments

  1. Tak właśnie mam, że po paru tygodniach zapał słabnie albo odciągają mnie inne rzeczy i inne atrakcje. Doba jest za krótka a dodatkowo w obecnym czasie zapadam częściowo w „sen zimowy”. Ja zacząłem swoje cele od niedawna zapisywać z przypomnieniami, co ma mnie mobilizować do działania. Każdego dnia mam też pewne rzeczy do wykonania, a jeśli ich nie zrobię – na drugi dzień mam dwa razy tyle do zrobienia 😉

    • Ja też stosuję zasadę z „odrabianiem” niewykonanych rzeczy następnego dnia:) To niezła motywacja, chociaż ten sposób czasem trochę przeszkadza, zwłaszcza, kiedy przez kilka dni wypada coś, co uniemożliwia wykonanie „planu” 😉

  2. O bardzo fajny post, muszę sobie gdzieś to zapisać. Fajnie będzie za kilka lat zobacyzć co się spełniło albo jak zmieniły się cele:)

  3. To jest jeden z tych wpisów, które należy wydrukować i absolutnie koniecznie wykonać instrukcję krok po kroku. A jego największą zaletą jest uniwersalność. Zawsze można wrócić po roku, dwóch i zweryfikować plany!:)
    Ps. Piękne zdjęcie tytułowe

  4. Ja wyznaczam sobie cele w okolicy urodzin (grudzień). Jakoś tak wszystko się kumuluje wówczas. Chciałam dodać, że równie ważne jak planowanie jest podsumowanie wcześniejszych założeń i przyjrzenie się własnym zasobom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.