JAK PRZYCIĄGNĄĆ PIENIĄDZE? CZ.1

przekonania na temat pieniędzy

Kto z nas nie chciałby przyciągnąć do siebie pieniędzy? Podejrzewam, że każdy. Jednak bardzo często jest tak, że mimo tego, że chcemy mieć więcej pieniądzy, w naszym portfelu wcale ich nie przybywa.

No cóż, pieniądze nie rosną na drzewach, więc raczej nie ma co liczyć na spadek po cioci czy wygraną w totka. Pieniądze trzeba sobie zarobić. Jednak tak się składa, że ilość posiadanych pieniędzy nie zawsze jest wprost proporcjonalna do nakładu pracy, jaki musimy włożyć, żeby je zarobić.

Co sprawia, że Twoje zarobki stoją w miejscu?

Wielu z nas często zastanawia się, jak to jest, że ktoś, kto ma mniej wiedzy, gorsze wykształcenie czy jest mniej ambitny zarabia o wiele więcej od nas. Powodów może być wiele. Być może ta osoba jest bardziej przedsiębiorcza, być może pracuje wydajniej, ma lepsze pomysły lub jest po prostu bardziej odważna i pewna siebie. A być może przyczyna tkwi w czymś jeszcze innym.

A mianowicie w stosunku do pieniędzy. We wpisie „dlaczego tak mało zarabiasz” pokazałam Wam ćwiczenie, które pokazuje zależność pomiędzy tym, na ile cenimy swoją pracę, a naszymi realnymi zarobkami. Jeśli jeszcze go nie robiłeś to polecam Ci zrobić to zanim przystąpisz do dalszej części tekstu.

I jakie są Twoje wnioski po wykonaniu tego ćwiczenia? Mnie dało ono sporo do myślenia. Nie mniej jak kolejne ćwiczenia, które zaraz Ci przedstawię.

Czy tego chcesz czy nie, Twój stosunek do pieniędzy ma spory wpływ na Twoją sytuację materialną. Dlatego warto uświadomić sobie swoje przekonania na temat pieniędzy. Zazwyczaj większość z nas uważa, że pieniądze są trudno dostępne i miliony nie są dla nich. Z jednej strony pragniemy mieć więcej, a z drugiej strony mamy osobiste przekonania, że pieniądze zmieniają ludzi, niszczą związki czy są powodem kłótni. Mając takie myślenie blokujemy się na otrzymywanie pieniędzy.

Jakie są Twoje przekonania na temat pieniędzy?

Żeby przyciągnąć pieniądze do siebie trzeba zacząć od uświadomienia sobie czy nie blokujesz się na otrzymywanie pieniędzy. W tym celu wykonaj poniższe ćwiczenie. Nie spiesz się i poświęć na nie kilka minut:

Ćwiczenie: jaki jest Twój stosunek do pieniędzy?

  • Weź kartkę i wypisz wszystkie przekonania i powiedzenia na temat pieniędzy, jakie przychodzą Ci do głowy
  • Przyjrzyj się temu, co napisałeś? Czy są to sformułowania pozytywne? A może wypisałeś sformułowania typu: „pieniądze szczęścia nie dają”, albo „pieniądze nie rosną na drzewach”, „pierwszy milion zawsze trzeba ukraść”?

Jakie są Twoje wnioski po wykonaniu tego ćwiczenia? Przyznam, że na mojej liście znalazło się kilka negatywnych i ograniczających przekonań.  Moje świadome myślenie okazało się dość znacznie różnić od zakorzenionych wzorców, które tkwią w mojej podświadomości.

Prawda jest taka, że pieniądze same w sobie nie są ani dobre, ani złe. Wszystko zależy od tego, co my z nimi zrobimy. Dzięki pieniądzom możemy pomagać innym, wspierać bliskich, zapewnić im dobre warunki życia, itd. Pieniądze mogą być czymś dobrym i są tym, jeśli potrafimy je odpowiednio wykorzystać. Mogą też być czymś złym. Jednak to, jak je wykorzystamy, zależy w głównej mierze od nas.

Poznanie swoich przekonań na temat pieniędzy oraz tego, na ile cenimy siebie i swoją pracę jest bardzo ważne. To pierwszy krok do uświadomienia sobie tego, że jednym z głównych elementów, dla którego nie zarabiamy więcej jesteśmy my sami. Wielu z nas sabotuje swój sukces finansowy, bo albo nie czuje się wartym zarabiać więcej pieniędzy, albo też podświadomie boi się tego, że jeśli zacznie je zarabiać może coś stracić lub stać się „złym człowiekiem”.

Pieniądze nie są najważniejsze w życiu i nie powinny stawać się jego głównym celem. Jednak ich brak może powodować wiele frustracji, stresu i lęku o przyszłość. Dlatego warto zadbać o to, żeby pozbyć się fałszywych przekonań na ich temat, bo sposób myślenia może mieć spory wpływ również na nasze finanse. A po co rzucać sobie samemu kłody pod nogi?