Dzisiejszy wpis będzie trochę inny niż zwykle. W końcu rozwój osobisty odbywa się nie tylko na poziomie psychiki. Równie ważne jest też ciało. Warto zadbać o to, żeby było zdrowe, sprawne i w dobrej kondycji. Podejrzewam, że większość z Was wie jak tego dokonać.
Można wymieniać: zdrowa dieta, sport, odpowiednia ilość odpoczynku i snu, picie wody, itp. Tak, to prawda, te wszystkie rzeczy są niezwykle ważne. Ale czy dbając o siebie czegoś nie pomijamy? Zastanawialiście się kiedyś nad oddychaniem? Podejrzewam, że większość z Was na to pytanie odpowie negatywnie. Najczęściej nie przychodzi nam do głowy skupianie się na czymś, co jest naturalną funkcją organizmu. Dlatego wielu z nas w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest dotlenienie organizmu oraz prawidłowe oddychanie.
Jak ważne jest prawidłowe oddychanie?
Wszyscy wiemy, że oddech, podobnie jak bicie serca jest niezbędnym elementem naszego życia. Oddychanie dostarcza tlenu każdej komórce ludzkiego ciała. O tym jak duże jest jego znaczenie świadczą poniższe fakty:
- Wraz z oddechem usuwamy z organizmu aż 70 % zbędnych substancji (dla porównania przez skórę usuwamy 20%, a przez układ wydalniczy ok 10%)
- 80 % wdychanego z powietrza tlenu zużywa mózg, dlatego nieprawidłowy, zbyt płytki oddech może prowadzić do pogorszenia sprawności intelektualnej,
- Głód tlenowy spowodowany zbyt płytkim oddechem ma również inne konsekwencje: obniża odporność organizmu, może powodować choroby układu oddechowego, układu krążenia oraz pokarmowego, sprawia, że skóra szybciej się starzeje i wolniej przebiegają procesy regeneracji.
- Nieprawidłowe oddychanie może powodować bóle głowy i mięśni, a także może być przyczyną koszmarów
- Badania udowadniają, że niedostatek tlenu na poziomie komórkowym odgrywa istotną rolę w przemianie zdrowych komórek w komórki rakowe.
Jak prawidłowo oddychać?
Przede wszystkim używając nie tylko płuc, ale też przepony. Zbyt płytki oddech nie dostarcza wymaganej porcji tlenu, zbyt głęboki utrudnia przyswajanie tlenu na poziomie komórkowym poprzez nadmierne wydalanie z organizmu dwutlenku węgla i obniżenia jego zawartości we krwi. Dlatego, żeby prawidłowo oddychać należy nauczyć się używać nie tylko płuc, ale też przepony.
Jak sprawdzić, czy używasz przepony?
Połóż jedną rękę nad piersiami, a drugą na brzuchu, tuż pod mostkiem. Jeśli podczas oddychania poczujesz, że porusza się tylko ręka położona na klatce piersiowej, będzie to świadczyć, że oddychasz głównie płucami.
Jak oddychać przeponą?
- Usiądź wygodnie na krześle,
- Połóż ręce na brzuchu,
- Wykonaj głęboki wdech nosem,
- Przy wdechu twój brzuch powinien podnosić się do góry, a nie jak zwykle robić się wklęsły,
- Zatrzymaj przez chwilę powietrze w płucach z wypiętym brzuchem,
- Wydech ma następować powoli przez usta,
- Brzuch, który przemienił się w fazie wdechu w balonik wraca do pozycji wyjściowej,
- Oddech powinien być spokojny, równomierny i głęboki
Pamiętaj o ruchu
Oprócz świadomego oddechu warto pamiętać też o uprawianiu sportu. Podczas ruchu płuca zmuszone są do cięższej pracy, dzięki czemu pogłębia się oddech i zwiększa pojemność płuc. Nie trzeba od razu forsować organizmu intensywnymi ćwiczeniami. Wystarczy spacer, jazda na rowerze czy pływanie. Świetne są również techniki relaksacyjne, joga oraz wschodnie sztuki walki, kładące nacisk na odpowiednie oddychanie jak np. tai-chi. Warto również dużo się śmiać – to świetny sposób na dotlenienie organizmu.
Prawidłowe oddychanie oraz aktywny styl życia niesie wiele korzyści. Organizm jest lepiej dotleniony, poprawia się funkcjonowanie układu krążenia i układu pokarmowego. Jesteśmy bardziej wydajni, nasz mózg lepiej pracuje, proces myślenia przebiega szybciej. Dzięki odpowiedniemu dotlenieniu zmniejsza się poziom stresu oraz poprawia się samopoczucie i zdrowie. A więc warto nauczyć się oddychania przeponą oraz wstać z kanapy i zacząć się więcej ruszać. To z pewnością zaowocuje przypływem energii i lepszym samopoczuciem 🙂
Niestety , ale nie potrafimy prawidłowo oddychać – trudno się nauczyć i później konsekwentnie to stosować.
Tak to prawda, ja sama mam z tym problem, dlatego poruszyłam ten temat 🙂
Odkąd zaczęłam śpiewać (czyli jako ok. 10-latka) nauczyli mnie oddychać przeponą i teraz „normalnie” oddychać już nie umiem 😉
To świetnie, mnie tego wcześniej nikt nie uczył, dopiero niedawno zainteresowałam się tematem. I widzę, że to wcale nie jest takie proste 🙂
Kurcze to jest mój problem zwłaszcza pod czas ćwiczeń Bardzo często łapię się na tym, że uprawiając sport wstrzymuje oddech, co dopiero pamietać żeby prawidłowo oddychać.