ANGIELSKI METODĄ SUPERMEMO – CZY WARTO?

angielski metodą supermemo

Jakiś rok temu na swoim blogu polecałam Wam aplikacje do nauki angielskiego, które sama wykorzystuję. Tamten wpis do dziś cieszy się bardzo dużą popularnością. Wielu z Was uczy się języków i szuka skutecznych sposobów zapamiętywania słówek. Dlatego dziś dzielę się z Wami moją recenzją kursu supermemo: „Angielski 3. No problem!”, z którym uczę się już od pewnego czasu.

Kursy opracowane metodą supermemo testowałam już jakiś czas temu, jednak wtedy tylko w okrojonej, darmowej wersji demo. Tym razem mam przyjemność przerabiać kurs w pełnej wersji. Spośród szerokiego wyboru kursów na stronie supermemo.com wybrałam dla siebie „Angielski 3. No problem!”

Bardzo lubię tego typu kursy i aplikacje, ponieważ dzięki nim, w łatwy, ciekawy sposób ( i co najważniejsze bez wkuwania), można nauczyć się języków obcych. Testowałam już kilka aplikacji, jedne sprawdziły się u mnie lepiej, inne gorzej, ale każda była warta wypróbowania.

A jak sprawdził się wspomniany przeze mnie kurs angielskiego metodą supermemo?

Dla kogo jest kurs  „Angielski 3. No problem!”?

„Angielski 3. No problem!” jest kompleksowym kursem angielskiego na poziomie zaawansowanym B2-C1. W związku z tym, że uczę się angielskiego już od paru ładnych lat, ten kurs wydał mi się idealny dla mnie.

Kurs składa się z 12 obszernych lekcji, obejmujących między innymi zagadnienia związane z: kinem, muzyką, literaturą, sportem, komputerami, polityką, telewizją, ekologią i kulturą Wielkiej Brytanii. Zawiera również tematy związane z rozmową o pracę, prowadzeniem własnej firmy, organizowaniem wyjazdów i przyjęć, relacjami międzyludzkimi, wyrażaniem uczuć czy opisem zachowań. Jednym słowem tematyka, która może być przydatna w wielu życiowych sytuacjach.

Oprócz tego omówione są w nim również zagadnienia gramatyczne, między innymi: wyrażenia i czasowniki modalne, zdania dopełnieniowe i mowa zależna, strona bierna, zdania warunkowe i czasowe, czasy prezent perfect i past perfect, formy gerund i infinitive czy dopełniacz saksoński.

Jak wygląda nauka angielskiego metodą supermemo z kursem „Angielski 3. No problem?”

Po zalogowaniu na platformie i wykupieniu kursu możesz przejść do nauki. Już na początku możesz ustalić sobie indywidualny plan nauczania. W zakładce plan możesz ustalić liczbę kart do przerobienia na każdy dzień. Dzięki załączanym statystykom możesz wybrać opcję dla siebie, w zależności od tego, ile czasu jesteś w stanie przeznaczyć dziennie na naukę oraz w jakim czasie chcesz ukończyć kurs.

Codzienny plan nauki zawiera wybraną przez Ciebie liczbę nowych kart do przerobienia oraz powtórki. Dzięki temu każdego dnia nie tylko uczysz się nowych rzeczy, ale też powtarzasz to, czego nauczyłeś się wcześniej. I to chyba najbardziej podoba mi się w tej metodzie. Zauważyłam, że taki system powtórek całkiem dobrze się u mnie sprawdza, bo bez zbędnego wysiłku zapamiętałam już sporo nowych słówek i wyrażeń.

angielski metodą supermemo

Nauka oparta jest na pracy z tekstem. W każdej z 12 lekcji zapoznasz się z nowym tekstem, który jest również czytany jest przez lektora. Po najechaniu na niego myszką można zobaczyć także tłumaczenie na język polski, co w początkowej fazie nauki znacznie ułatwia zrozumienie. Aplikacja supermemo posiada również wbudowany słownik, który dostępny jest po dwukrotnym kliknięciu na dane słowo.

angielski metodą supermemo

Kolejne karty każdej z lekcji dotyczą przedstawionego wcześniej tekstu  i zawierają tłumaczenie najważniejszych słówek i wyrażeń oraz ćwiczenia, dzięki którym utrwalisz słownictwo i gramatykę.

angielski metodą supermemo

„Angielski 3. No problem!” To oprócz tekstów i dialogów wprowadzających nowe słownictwo, ponad 1100 nowych słów i wyrażeń oraz 3000 różnorodnych ćwiczeń utrwalających słownictwo.

Po każdym ćwiczeniu sam siebie oceniasz wybierając: „nie wiem”, „prawie”, „wiem”. Od tego jak się ocenisz zależy ilość powtórek. Jeśli zaznaczysz „nie wiem” lub „prawie” dane ćwiczenie będzie powtarzane do czasu, aż zaznaczysz „wiem”. Na podstawie Twoich odpowiedzi aplikacja również sama wyznacza, za ile dni będzie kolejna powtórka danego ćwiczenia.

Oprócz ćwiczeń utrwalających słówka, polegających przede wszystkim na tłumaczeniu zdań, uzupełnianiu tekstu ze słuchu lub wyborze odpowiednich słówek znajdziesz również objaśnienia gramatyczne oraz ćwiczenia, dzięki którym opanujesz gramatykę.

angielski metodą supermemo

Zalety kursu:

 • Aplikacja jest dostępna na komputer oraz telefony z systemem Android i iOS
 • Kurs dostępny jest również w bardziej tradycyjnej wersji (książka z płytą, program na PC plus aplikacja na telefon – można go zakupić tutaj).  Tak więc jeśli nie przepadasz za aplikacjami, a wolisz uczyć się z książki i płyty, ten kurs jak najbardziej jest dla Ciebie.
 • Możliwość wyboru intensywności nauki
 • Kontrola postępów dzięki statystykom
 • Przejrzysty interfejs
 • Bardzo dobrze opracowane lekcje – zawierają tekst oraz ćwiczenia utrwalające, a także wyjaśnienia zagadnień gramatycznych wraz z ćwiczeniami, dzięki którym przyswoisz zdobytą wiedzę
 • Kurs pozwala na naukę słówek, rozumienie ze słuchu oraz naukę gramatyki
 • Bardzo dobry lektor
 • Sam określasz swój poziom wiedzy – jeśli ćwiczenie sprawia Ci problemy zaznaczasz: „nie wiem” lub „prawie” – wtedy będzie ono powtarzane w danej lekcji do momentu, aż zaznaczysz „wiem.” Dzięki temu możesz przećwiczyć te partie materiału, które są dla Ciebie trudne
 • Bardzo dobry system powtórek
 • Po ściągnięciu aplikacji i kursu na smartfona nie potrzeba połączenia z Internetem, żeby z niej korzystać

Wady kursu:

 • Brak obrazków oraz filmów, które urozmaiciły naukę
 • spora część ćwiczeń polega na uzupełnianiu zdań „ze słuchu” po wysłuchaniu nagrania, co może być kłopotliwe, np. jeśli przerabiamy lekcje będąc akurat w autobusie czy w kolejce u lekarza. Jednak można temu łatwo zaradzić używając słuchawek 😉

Podsumowując kurs supermemo „Angielski 3. No problem!” to naprawdę dobra aplikacja do nauki języka angielskiego na poziomie zaawansowanym. Lekcje są bogate i ciekawe, i wcale nie trzeba poświęcać dużo czasu, żeby opanować materiał. Wystarczy ok. 15 minut dziennie, żeby przyswoić słówka i zagadnienia gramatyczne.

Być może w przyszłości wypróbuję również inne kursy dostępne w aplikacji. Zwłaszcza, że wybór jest dość spory, bo oprócz kursów ogólnych można znaleźć również kursy business English, kursy przygotowujące do egzaminów (m.in. takich jak: CAE, CEF, CPE, TOEFL,IELTS) czy kursy tematyczne, takie jak: idiomy, phrasal verbs, czasowniki nieregularne, rozmówki angielskie.

Na supermemo.com można również znaleźć spory wybór kursów innych języków, m.in.: niemiecki, hiszpański, włoski, francuski, duński, chiński, norweski, niderlandzki, rosyjski czy szwedzki.

A wy uczyliście się kiedyś metodą supermemo? Jaki kurs możecie polecić? A może znacie inne, bardziej skuteczne metody nauki języków obcych?


*obrazy wykorzystane na tej stronie pochodzą z aplikacji supermemo.com