JAK POZBYĆ SIĘ GŁĘBOKO ZAKORZENIONYCH PRZEKONAŃ?

bledne-przekonania

Zastanawiałeś się kiedyś jak to jest, że masz o sobie takie, a nie inne przekonania? Dlaczego w pewne rzeczy wierzysz, a w inne nie? I czy te wszystkie przekonania są dla ciebie dobre? Czy jesteś zadowolony z tego jak postrzegasz siebie? Jak postrzegasz świat? Czy może Twoje przekonania są błędne i chciałbyś coś zmienić?

Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale nie wszystkie twoje wybory i przekonania są tak naprawdę twoje. To co myślisz i w co wierzysz zawdzięczasz w głównej mierze swoim rodzicom i otoczeniu w jakim dorastałeś. Pewne rzeczy zostały Ci narzucone. Chociażby kultura czy język jakim się posługujesz. Innych nauczyłeś się i przyjąłeś je jako prawdziwe.

Przypominasz sobie sytuacje z dzieciństwa, kiedy ktoś kto był dla Ciebie ważny powiedział Ci, że się do czegoś nie nadajesz? Np. że beznadziejnie rysujesz. Jaki miało to wpływ na twoje życie? Najprawdopodobniej przyjąłeś to jako prawdę i w to uwierzyłeś. Zacząłeś mieć błędne przekonania na swój temat. Być może nie lubiłeś nawet plastyki twierdząc, że nie potrafisz rysować.

To co mówią o nas inni, zwłaszcza Ci, którzy są dla nas autorytetem ma na nas ogromny wpływ. Od najmłodszych lat wiele twoich przekonań kształtowało się na podstawie tego, jak postrzegali Cię inni. Jeśli np. twoi rodzice powtarzali Ci, że jesteś głupi prawdopodobnie sam również zacząłeś myśleć o sobie w ten sposób.

Nauczono nas, że pewne rzeczy są dobre, a inne złe. Dążąc do akceptacji ze strony środowiska starałeś wpasować się w pewne szablony. Z czasem wiele narzuconych wzorców zachowań stało się twoimi własnymi. Na ich podstawie stworzyłeś obraz siebie, którego do dziś bronisz. Uważasz, że powinieneś być „jakiś” i starasz się sprostać swoim własnym wymaganiom. Masz błędne przekonania, na podstawie których oceniasz także innych ludzi.

Warto uświadomić sobie, że nie powinniśmy kurczowo trzymać się tych schematów. To może prowadzić do wielu konfliktów i rozczarowań. Każdy z nas ma swój własny system wartości i czasem te same rzeczy postrzegamy zupełnie inaczej. Tak samo jest z twoimi przekonaniami – one nie muszą zostać na zawsze takie jakie są teraz. Możesz zacząć dokonywać własnych, świadomych wyborów bez względu na to, co myślą o tobie inni. Aby tego dokonać powinieneś wdrożyć w życie poniższe zasady:

1. Bądź nieskazitelny w słowach

Jak już się przekonałeś słowo ma potężną moc. Może budować i może niszczyć. Dlatego zwróć ogromną uwagę na to, co mówisz innym ludziom. Nie krytykuj ich bezpodstawnie i nie plotkuj za ich plecami. Pamiętaj, że mówiąc komuś coś negatywnego na jego temat możesz obniżyć jego poczucie wartości i sprawić, że poczuje się gorszy. Kiedy z kimś rozmawiasz staraj się mówić o nim dobrze i nie obrażaj jego umiejętności.
Zacznij przyglądać się również swoim dialogom wewnętrznym. Zauważ jak wiele z nich kierujesz przeciwko sobie. Nie mów do siebie słów typu: „jestem gruby”, „jestem beznadziejny”. Wyłapuj te myśli i zamieniaj je na pozytywne. Spójrz na siebie bardziej przychylnie i wyrażaj się dobrze o samym sobie. To ty kreujesz swoją rzeczywistość. Wyeliminuj negatywne słowa i krytykę wobec siebie i innych. Dzięki temu bardziej pokochasz siebie oraz poprawisz swoje relacje z innymi.

2. Nie bierz nic do siebie

Kiedy ktoś powie Ci coś niemiłego, np. że jesteś brzydki odbierasz to osobiście. Dzieje się tak dlatego, że być może sam się z tym zgadzasz. Jednak jeśli ktoś w ten sposób do Ciebie mówi, tak naprawdę nie chodzi w tym o Ciebie. Nic co robią inni ludzie nie dzieje się z twojego powodu. Jeśli coś mówią dotyczy to najczęściej ich systemu wartości. Być może sami mają z czymś problem i mówią w ten sposób dlatego, że nie chcą żebyś odkrył ich słabości. Pamiętaj o tym niezależnie czy ktoś Cię krytykuje czy chwali. Kiedy przestaniesz brać do siebie to co mówią i robią inni ludzie nikt nie będzie w stanie na Ciebie wpływać ani Cię zranić.

3. Nie zakładaj nic z góry

Ludzie mają tendencje do robienia założeń na praktycznie każdy temat. Zakładamy co robią i myślą inni i wierzymy, że nasze założenia są prawdą. Jeśli ktoś ich nie spełnia bierzemy to do siebie i czujemy żal do tej osoby. Wiele rzeczy sobie dopowiadamy. Np. kiedy ktoś kto Ci się podoba uśmiechnie się do Ciebie, najprawdopodobniej zaczniesz wyobrażać sobie, że też mu się podobasz i że być może nawet w przyszłości będziecie parą. Jednak to z reguły nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. To tylko twoje projekcje. Często też zakładamy, że inni ludzie powinni czytać nam w myślach lub, że jesteśmy w stanie kogoś zmienić. Niestety w tej kwestii również mamy błędne przekonania i możemy się rozczarować. Każdy człowiek jest inny i żyje według swojego własnego obrazu siebie i świata. Uświadom sobie, że tak jest i przestań robić założenia. Zamiast tego komunikuj się jasno, mów otwarcie o swoich oczekiwaniach, a jeśli czegoś nie rozumiesz zadawaj pytania.

4. Zawsze rób wszystko najlepiej jak potrafisz

Rób wszystko najlepiej jak potrafisz. W ten sposób nauczysz się akceptować siebie i wprowadzisz powyższe zasady w życie. Przyglądaj się swoim rezultatom i ucz się na swoich błędach.

Powyższy wpis jest tak naprawdę tylko krótkim streszczeniem dłuższego tematu. Napisałam go na podstawie książki „Cztery umowy” Don Miguela Ruiz. To jedna z pozycji do których lubię powracać. Jest krótka i zawiera wiele z pozoru oczywistych prawd, których jednak najczęściej sobie nie uświadamiamy. Dopiero uzmysłowienie ich sobie pozwala na przemyślenie i zrozumienie wielu spraw.

Gorąco polecam Ci przeczytanie tej książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *