POZBĄDŹ SIĘ OGRANICZAJĄCYCH PRZEKONAŃ

jak pozbyc sie ograniczajacych przekonan

Każdy z nas ma jakieś przekonania. Uznajemy je za prawdziwe i na ich podstawie budujemy swój obraz świata, innych ludzi i siebie samego. Wpływają one również na nasze zachowania i na to, jak interpretujemy różne zdarzenia. Tylko czy zastanawiamy się nad tym, czy te przekonania są dla nas dobre. Jak wpływają na nasze życie? Pomagają nam, wspierają nas czy może ograniczają i tłamszą nasze prawdziwe możliwości?

Najczęściej jest tak, że w ogóle się nad tym nie zastanawiamy. Jesteśmy przekonani o tym, że nasze przekonania są słuszne. Tylko czy aby na pewno? Tak się składa, że często nasze przekonania nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Bo przekonania są kształtowane już we wczesnym dzieciństwie. Pochodzą najczęściej od naszych rodziców, nauczycieli i osób, które stanowiły dla nas autorytet. A my przyjęliśmy jej jako własne. W ten sposób wchodząc w dorosłe życie mamy cały wachlarz przekonań, które tak naprawdę nawet nie są nasze. Ktoś nam je „wszczepił”, a my w nie uwierzyliśmy i kurczowo się ich trzymamy.

Wiele z nich ogranicza nas, jak np. przekonania typu: „jestem mało inteligentny”, „nie mam talentu do języków”, „życie jest ciężkie”, „w tym kraju nie da się zarobić”, „wszyscy faceci to świnie”. Mając tego typu przekonania z góry skazujemy się na niepowodzenie. Sprawiamy, że stają się one samospełniającą się przepowiednią. Nawet nie dajemy sobie szansy zweryfikować prawdziwości tych przekonań. Bo przecież to prawda, tak jest i kropka. „Skoro nie mam talentu do języków to po co będę się ich uczyć, szkoda czasu.” „Wszyscy faceci to świnie, więc lepiej z nikim się nie zakochiwać, przynajmniej zaoszczędzę sobie cierpienia.” Chyba każdy z nas nieraz słyszał podobne myśli w swojej głowie. Dlatego może warto przyjrzeć się swoim przekonaniom i zweryfikować ich słuszność?

Dzisiaj proponuję Wam proste ćwiczenie na zmianę  tych ograniczających przekonań

  1.  Zapisz co najmniej trzy przekonania, które Cię ograniczają i są dla Ciebie niekorzystne.
  2. Zastanów się jak te ograniczające przekonania wpływają na Twoje życie. Jakie negatywne konsekwencje wynikają z wiary w to przekonanie?
  3. Teraz wróć do punktu 1. Do każdego przekonania określ nowe przekonanie (przeciwieństwo tego negatywnego) i zapisz je w pozytywnej formie. Na przykład jeśli Twoim ograniczającym przekonaniem jest „jestem mało inteligentny” zapisz nowe przekonanie „jestem inteligentny”. Lub jeśli Twoje przekonanie brzmi: „wszyscy faceci to świnie” możesz zapisać nowe przekonanie: „jest wielu wartościowych mężczyzn”.
  4. Odpowiedz sobie na pytanie jakie pozytywne konsekwencje będzie mieć wiara w te nowe przekonania? Co możesz dzięki nim zyskać?
  5. A teraz do każdego nowego przekonania z punktu 3 dopisz co najmniej pięć historii, które będą świadczyły o jego prawdziwości. Zastanów się nad sytuacjami, które miały miejsce w Twoim życiu, a które mogą wesprzeć nowe przekonania. Na przykład, jeśli uważasz, że jesteś mało inteligentny i zapisałeś nowe przekonanie „jestem inteligentny” zastanów się co może to potwierdzić. Może w szkole brałeś udział w jakimś konkursie i dobrze Ci poszło? Może szybko rozwiązywałeś zadania z matematyki? Albo jesteś dobry w jakiejś dziedzinie? Może łatwo uczysz się nowych rzeczy? Poszukaj dowodów słuszności nowego przekonania i zapisz je.
  6. A teraz zastanów się jak zachowuje się osoba, która już posiada takie przekonania, jakie zapisałeś w punkcie 3. Co takiego robi? Co z tego Ty mógłbyś zrobić, żeby wzmocnić nowe przekonania i udowodnić sobie ich słuszność. Na przykład jeśli Twoje nowe przekonanie brzmi: „jestem inteligentny” może warto zacząć uczyć się nowej rzeczy? Albo przejąć odpowiedzialność za nowy projekt w firmie? Przeczytać wartościową książkę? Albo wypowiedzieć na forum grupy swoje zdanie na jakiś temat? Zastanów się co takiego jesteś w stanie zrobić w najbliższym czasie. Idealnie byłoby gdybyś znalazł co najmniej 2-3 czynności dla każdego nowego przekonania. Zapisz je i zacznij działać.

Po wykonaniu pierwszych pięciu punktów tego zadania będziesz mieć w swojej głowie dowody na prawdziwość nowych przekonań. Jednak, żeby zakorzeniły się one w Twoim systemie przekonań musisz zacząć wprowadzać je w życie. Dlatego punkt 6 jest bardzo ważny. Jeśli będzie Ci łatwiej zacznij od drobnych czynności, które mogą wzmocnić te przekonania. Najważniejsze, żeby nie odkładać tego w nieskończoność, ale naprawdę zacząć działać i zakorzeniać nowe przekonania.

Zachęcam Was do wykonania tego ćwiczenia. Kiedy zaczniecie zastanawiać się nad swoimi przekonaniami możecie zdziwić się, jak wiele z nich jest nieprawdziwych i ograniczających. Warto się ich pozbyć.

 

10 Comments

  1. O przekonaniach mógłbym się bardzo wiele rozpisywać, gdyż wielokrotnie poprawiam komuś „biznes plany”. Ludzie przychodzą, odbierając świat przez jakiś dziwny pryzmat, który jest jak wspomniałaś wszczepiony, w efekcie źle układają swoje życia, firmy i rodziny. Najzabawniejsze jest to, że dość często przy tworzeniu takiego biznes planu, dopiero kiedy zwróci się komuś uwagę – ten odpowie – faktycznie, brałem to jako pewnik, a nigdy się nad tym nie zastanowiłem. Tak, teraz widzę to inaczej.

    Także ćwiczenie mam nadzieję pomoże komuś, kto może tego potrzebować i już zauważył, że nie wszystkie przekonania ma słuszne.

  2. Mam pewne przekonanie, z którym walczę i wiem jak to robić ale spisanie tego i zrobienie tego zadanie czuję, że może mi pomóc. 🙂

    • Polecam:) to ćwiczenie dużo uświadamia, po jego wykonaniu pozbycie się ograniczającego przekonania może okazać się wiele łatwiejsze niż się wydawało 🙂

  3. Spróbuję 🙂 Chociaż jak czytałam, to już w głowie sobie jedno przekonanie ułożyłam. To jest dla mnie bardzo trudna sprawa i już na samą myśl przechodzą mnie ciary. Otóż wydaje mi się, że nie potrafię rozmawiać z ludźmi o interesach. Jestem zbyt łatwowierna i daję sobą manipulować. Muszę wybić sobie to z głowy, bo masz rację, to się zwyczajnie spełnia!

  4. Powiem Ci, że uświadomienie sobie naszych skrytych przekonań może być bardzo wyzwalające. Czasem mija trochę czasu, zanim uda nam się je wykorzenić. Bo przecież to, co kształtuje się w nas we wczesnym dzieciństwie trudno jest zmienić. Ale warto nad tym pracować, bo przekonania mają ogromny wpływ na nasze życie.

    • Tak to prawda, przekonania mają ogromny wpływ na nasze życie, a nasz system przekonań jest bardzo głęboko wbudowany w nas samych. Ale mimo, że nie przychodzi to łatwo da się go pozmieniać. I często naprawdę warto 🙂

    • Im wnikliwiej pomyślisz i znajdziesz więcej historii tym łatwiej będzie uwierzyć Ci w nowe przekonanie. Ale jeśli będzie ich mniej niż 5 to też jest ok 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *